Hljeb sa koprivom i prirodnim kvascem. Izuzetno lijepe zelene boje, mekan je i ukusan. Zeleni hljeb koji će obožavati cijela vaša porodica.

Ponekada bih mogla da dosadim i sama sebi iznova i iznova oduševljavajući se “moćima” prirodnog kvasca, kvasnoj vodi, a i prirodnog startera. Tom mom oduševljenju nema kraja. Čvrsto sam riješila da sve može da se pravi sa prirodnim kvascem. Uopšte nemam želju da prekinem da spremam sa istim. Kada mi ne uspije nešto što sam naumila sa prirodnim kvascem, a ja onda pravim sa kvasnom vodom. Tu nema da omane :-).
Ali da ne bih bila dosadna i vama, i da ne bih tupila istu priču kod svakog recepta sa prirodnim kvascem, toplo vam preporučujem da pročitate članak o kvasnoj vodi kao prirodnom kvascu. Tu ćete se uvjeriti da bez muke i ulaganja možete da uzgojite vaš prirodni kvasac, kvasnu vodu, a na osnovu nje i prirodni starter. I, obavezno, hljeb sa kvasnom vodom.
Takođe vas pozivam da mi se javite sa pitanjima, komentarima i sugestijama. Moj e – mail imate u kontakt stranici, ili me potražite na Instagram profilu @birajmozdravije.
Hljeb sa koprivom i prirodnim kvascem pokušala sam napraviti i sa starterom. Međutim, iz meni nepoznatog razloga, ta misija nije uspjela. Iako sam poštovala sve “tehnike sourdough-a”. Hljeb uopšte nije nadošao, bio je zdepast i spljošten.
Kada mi tako neki zahvat ne uspije, znam da treba da pokušam sa kvasnom vodom. U ovom slučaju sa predtijestom od kvasne vode. Sa kvasnom vodom je bitno samo da je toplo tu gdje nadolazi i da joj date vremena koliko treba za nadolaženje.

Ono što bih napomenula jeste kopriva. O samoj koprivi i njenoj ljekovitosti pisala sam vam ovde, te ću to sada preskočiti. Ali napomenuću vas da berete mlade vrhove koprive i to nekih pet centimetara od vrha. Kao što su ove koprive što možete vidjeti na fotografijama sa hljebom. Svakako nam nije poželjna ostarjela kopriva, debelih stabljika.
RECEPT – Hljeb sa koprivom i prirodnim kvascem
Za hljeb sa koprivom i prirodnim kvascem nam je potrebno nekih 80 gr mladih vrhova koprive, koje se obare i izmiksaju u homogenu masu. S obzirom da je riječ o maloj količini, i ako nemate štapni mikser, može se desiti da ne možete lijepo napraviti “pire od koprive”. Stoga vam predlažem da blanširate malo više koprive, te nakon što izmiksate uz malo vode (tek toliko da možete lijepo izmiksati) odvojite potrebnu količinu za recept od 150 grama.
POTREBNO
Za predtijesto:
- 100 ml aktivne kvasne vode sobne temperature
- 100 gr pšeničnog glatkog brašna
- Kašičica šećera
Za glavno tijesto:
- Svo predtijesto
- 200 gr pšeničnog bijelog brašna
- 150 gr pirea koprive
- 8 gr soli
- Kašika meda
- Kašika maslinovog ulja
Pire od koprive: 70 – 80 gr mladih vrhova koprive plus 30 – 50 ml vode .

PRIPREMA
- Za predtijesto pomiješati kvasnu vodu sobne temperature sa brašnom i staviti u staklenu teglu. Poklopiti i ostaviti na sobnoj temperaturi. Ukoliko je u prostoriji toplo predtijesto bi trebalo biti aktivno za nekih 6 sati. Ukoliko nije pretjerano toplo ostavite predtijesto preko noći.
NAPOMENA: Kvasnu vodu prije upotrebe držati na sobnoj temperaturi i dobro promućati sadržaj flaše prije nego procijedite vodu. Tegla mora biti čista i nemojte je poklapati metalnim poklopcem. Ne preporučujem teglu manju od 1 kg.
2. Pripremite pire od koprive prije nego što zamijesite glavno tijesto.
Obariti 70 – 80 gr mladih vrhova koprive. Tako što ćete svježe i mlade vrhove koprive oprati i staviti u ključalu vodu. Bariti 2 minute. Ocijediti višak tečnosti. Izvagati obarenu masu. Dodati tek toliko vode da dobijete 150 gr ukupne mase. Ispirirati sve pomoću štapnog miksera ili sjecka.
3. Za glavno tijesto pomiješati sve navedene sastojke. Tijesto staviti u plastičnu ili staklenu posudu.
- Posudu prekriti sa prozirnom folijom i ostaviti na sobnoj temperaturi da nadolazi oko pet sati.
- Nakon sat vremena nadolaženja premijesite tijesto, pa opet još jednom premijesite nakon još jednog sata. Kada ste premijesili tijesto drugi put ostavite da nadolazi dok se volumen tijesta ne dupla.
Otprilike je to sat vremena ali vrijeme nadolaženja zavisiće od temperature prostorije. - Nakon toga pobrašnjaviti radnu površinu istresti tijesto, lagano ga posuti brašnom, premijesiti uz minimalno dodavanje brašna. Formirati lopticu i smjestiti u dobro pobrašnjavljenu korpicu ili drugi sud u kome će nadolaziti. Prekriti prozirnom folijom, koju ste premazali sa uljem. Kako se ne bi zalijepila za tijesto koje nadolazi.
NAPOMENA: Ukoliko nemate korpicu hljeb sa koprivom i prirodnim kvascem možete staviti u plastičnu posudu oblika polulopte, koju ste prethodno prekrili čistom kuhinjskom krpom i posuli dobro brašnom. Takođe možete ga premijesiti i staviti da nadolazi u formu tosta za pečenje, koji ste prethodno obložili papirom za pečenje.

- Tijesto u korpici ostaviti da nadolazi na sobnoj temperaturi u prosjeku oko 3 sata.
- 30 minuta prije pečenja hljeba, zagrijavati rernu na maksimum zajedno sa pekačem i poklopcem. Ako koristite pekač bez poklopca, u fazi zagrijevanja rerne na dno stavite i tepsiju sa ključalom vodom. Para koja će se na taj način stvoriti je jako bitna za slučaj bez pečenja bez poklopca.
- Kada je rerna zagrijana izvadite korpicu iz frižidera.
- Jedan papir za pečenje presavite na pola i isijecite ga tako da mu napravite lažne – papirne ručke. Paprir stavite na tijesto, a preko njega i dasku za sječenje da lakše okrenete korpicu. Zatim, okreniti korpicu naopako da „izbacite“ tijesto.
- Izvadite zagrijan pekač i prenesite tijesto pomoću papirnih ručki u pekač. Po želji oštrim nožem ili žiletom napravite neki rez da hljeb može lakše nadoći.
- Peći 20 minuta na 220 stepeni. Ako koristite poklopac, sada je vrijeme da ga skinete. Snizite temperaturu na 180 stepeni. Zavisno od jačine rerne, hljeb sa koprivom pecite još 20 – tak minuta.
- Hljeb sa koprivom i prirodnim kvascem nije poželjno sjeći dok se potpuno ne ohladi. Takođe, hljeb nije potrebno držati u kuhinjskim krpama ni najlonskim vrećicama. Ja, lično stavljam hljeb u papirni fišek, ali tek kada se hljeb ohladi.
Da li je secer obavezan ili se moze izostaviti ?
Hvala
Ako mislite na kašičicu šećera koja ide u predtijesto sa kvasnom vodom, možete je zamijeniti medom, npr. Ako koristite prirodni starter kao prirodni kvasac, onda i tu malu kašiku šećera možete izostaviti. Ali u konkretnom receptu je kvasna voda kao prirodni kvasac i za nju je potrebna ta mala količina šećera da pokrene proces. Taj šećer se i onako razloži tokom fermentacije i pojedu ga te kvasne bakterije.
Hvala na komentaru i ne ustručavajte se pitati ako Vas još nešto zanima.
Srdačan pozdrav,
Ivana