Zdrav hljeb sa sjemenkama i koštunjavim voćem – bez brašna, bez kvasca i bez glutena – Low carb – izuzetno je sit i energičan. Osvojiće vas na potpuno drugačiji način. Pobiće svu vašu skeptičnost i pravićete ga opet, i opet…

Možda se pitate pa kakav je to hljeb kada nema brašna i od čega se pravi onda? Vidite, hljeb ne sadrži brašno, gluten, jaja, a ni mliječne proizvode. Zapravo je postan, bezglutenski i veganski. Ali sadrži dosta sjemenki i koštunjavog voća. Sjemenke poput lanenih, chia i psilijuma imaju ulogu da povežu smjesu. Stoga je bolje prije pečenja ovaj hljeb ostaviti da prenoći u frižideru kako bi se sastojci preko noći bolje povezali i sjedinili.
Interesantno je što se pečen hljeb ne mrvi, fino se reže, ima lijep ukus i strukturu. I, prije svega, jako je prilagodljiv različitim tipovima ishrane. Možete ga praviti sa omiljenim pahuljicama, ovsenim ili još bolje pahuljicama od heljde, kinoe ili prosa, ali i bez njih.
Kada sam prije više od šest godina pročitala recept, u nekom Austrijskom časopisu, uklapao mi se u ishranu sa smanjenim unosom ugljenih hidrata i odmah sam ga napravila. Pravila sam ga zatim opet i opet… Nekada sa sjemenkama i koštunjavim voćem koristeći još i pahuljice, ponekada ovsene, nekada od kinoe, heljde ili čak prosa. Kada želim potpuno Low carb verziju potrebnu količinu pahuljica zamijenim sa mljevenim blanširanim bademima. Dakle, pogriješiti ne možete.
Znate šta mi je zanimljivo kod ovog nazovi hljeba? Upravo to što se ovaj hljeb dopada i muškarcima. Znate ja sam mislila da oni vole hljeb, baš hljeb hljebom sa žitaricama i tačka! E, pa prevarila sam se.

Ovaj hljeb pečem kad mislim da treba da povedem strogo računa o ishrani i unosu ugljenih hidrata. Dakle, obično mi je dovoljno dvije do maksimalno tri kriške hljeba, recimo, za doručak uz namaz ili nešto drugo. I, kontam, trajaće nam danima. I, pazi sada, moj suprug se “zaleti” pa kriška po kriška i pojede i pola ovog hljeba. E, to sad već nešto govori.
Pričam ja tako mojoj prijateljici, kad kaže ona: ” Hoću i ja da probam i da pečem. Malo su mi dosadile one ovsene lepinje i ražani hljeb.” I, isti slučaj bješe i kod nje. Kaže ona meni nakon nekog vremena: “Hej, pa i mom suprugu se baš, baš sviđa ovaj hljeb. Neće ni kod nas danima potrajati, sigurno.” A, da se razumijemo hljeb bez brašna, bez kvasca, bez glutena, bez jaja, bez mliječnih porizvoda uz to siromašan ugljenim hidratima, ali itekako kaloričan i bogat hranljivim sastojcima.
Prvi put kada sam pekla ovaj hljeb, malo je reći da sam bila oduševljena njime. Ukusan je i odgovara kako uz slane tako i slatke varijante. Sada se u Austriji u pekarama velikih marketa obavezno može kupiti upravo ovaj hljeb. Ne zbog toga, ali sada je stvarno vrijeme da objavim recept za ovaj zdrav hljeb sa sjemenkama i koštunjavim voćem. Svi koji su skeptični, neka slobodno probaju. Prikupe sve sjemenkice i bace se na posao.
Prije nego što pređem na recept napravila bih nekoliko napomena. Pekla sam ovaj hljeb više puta. Samim tim probala sam nekoliko varijanti i zaključila šta je to što utiče na najbolji rezultat hljeba.

PRVO, napomenula bih da je jako važno i mnogo bolji ukus i tekstura hljeba ako pomiješane sastojke stavite odmah u formu (koju ste obložili papirom za pečenje, podrazumijeva se) u kojoj ćete peći hljeb. Ne pečete odmah!!! Nego tako ostavite da prenoći u frižideru. Sutradan pečete. Ukoliko samu smjesu ostavite u frižider a sutradan hoćete da prebacite u formu za pečenje masa će se zgusnuti i nećete je moći lijepo oblikovati, a da vam ne popuca i slično.
DRUGO, takođe, ne manje važno, jeste da ispoštujete dužinu pečenja, kako bi se lijepo ispekao hljeb i ne bi bio vlažnjikav, gnjecav ili bilo kakve druge nepoželjlne teksture.
TREĆE, potapanje sjemenki (lan, chia i psilijum) u vruću vodu nemojte preskočiti, to nam zamjenjuje jaja i gluten, i ima funkciju da poveže sve sastojke.
Recept za zdrav hljeb sa sjemenkama i koštunjavim voćem – bez brašna, bez kvasca i bez glutena – Low carb hljeb
NAPOMENA: Hljeb možete peći sa ili bez psilijum ljuskica. Obratite pažnju u receptu na količinu vode. Takođe, za potpunu Low carb varijantu izbacite pahuljice i upotrijebite lchf brašno. Moja preporuka su, svakako, mljeveni blanširani badem.

POTREBNO
- 100 gr lanenih sjemenki
- 150 gr suncokretovih sjemenki
- 150 gr ovsenih pahuljica (pahuljica od heljde, kinooe, prosa ili za Low carb varijantu mljeveni blanširani bademi)
- 100 gr oraha
- 3 kašike chia sjemenki
- 3 kašike psilijum ljuskica (alternativno)
- 3 kašike kokosovog ulja (alternativno maslinovo)
- oko 400 ml vruće vode ako ne koristite psilijum ljuskice
- oko 550 ml vruće vode ukoliko koristite psilijum ljuskice
- kašičica meda (alternativno prsohvat stevije ili jednostavno preskočite ovaj korak)
- pola kašičice soli ili manje, po ukusu
- kašika cijeđenog soka od limuna
PRIPREMA
- Prvo usitnite lanene, chia i psilijum sjemenke. I u odvojenu posudu prelijte sa oko 300 ml vruće vode, izmiješajte i ostavite da odstoji.
- Izmjerite i pripremite ostale sastojke.
- Formu za pečenje obložite pek papirom.
- Sjedinite i dobro izmiješajte sve sastojke, dodajte i ostatak vode.
Napomena: Ukoliko ne koristite psilijum sjemenke onda smanjite količinu vode kako sam već navela u potrebnim sastojcima. - Smjesu ravnomjerno rasporedite u formi za pečenje, i poravnajte.
- Prekrijte, tj. “poklopite” sa ostatkom papira za pečenje i ostavite da prenoći u frižideru.
- Sutradan peći, i to 20 – tak minuta u prethodno zagrijanoj rerni na 180 stepeni, zatim izvaditi hljeb iz forme i odvojiti od papira za pečenje i pažljivo staviti na srednju rešetku i peći još nekih 60 minuta na 160 stepeni.
- Sačekati da se potpuno ohladi na rešetki, pa sjeći.
- Prijatno.
