Sourdough buhtle – novogodišnja buhtle jelka su slatko pecivo sa prirodnim starterom i konačno su došle na red. Kockice su se poklopile, pravila sam ih tri puta po istom receptu. Isprobane, pojedene :-). A, sada pred praznike još jedan poseban način dekorisanja i serviranja – buhtle u obliku novogodišnje jelke.

Za sve one koji me ne znaju ja već šestu godinu živim u Austriji. Nisam vam predstavila skoro ništa od Austrijske kuhinje i delicija. Pisala sam vam slani recept – Štelce – pečena svinjska butkica kao tradicionalni austrijski specijalitet. Ali, biće prilika. Od nečega se mora početi…
Evo, konačno su došle na red Buhtle. Buchtle – slatko pecivo sa kiselim tijestom su tipična poslastica austrijske kuhinje koja se puni sa džemom. Kao što meni i priliči pravila sam buhtle sa prirodnim starterom. Strpljenje i vrijeme su, po meni, najvažniji faktori. Dobra organizacija i malo posla oko tijesta. I, zasladićete se bez griže savjesti. Svi oni koji već imaju prirodni starter – kvasac mogu da naprave ove buhtle upravo sa njim.
Oni koji nemaju uzgojen prirodni starter uputstvo za uzgoj istog možete pročitati na linku, ili ga uzgojite pomoću kvasne vode, kao baze – uputstvo pogledajte ovde.

Svakako buhtle možete napraviti i sa svježom kockicom kvasca. O tome na kraju recepta.
Iako su sourdough buhtle one ne zahtijevaju nikakve klasične tehnike koje inače traže sourdough tijesta. Dovoljno vam je da veče prije osvježite vaš matični starter. Iskrena da budem, i ovaj put su nastale spontano, ali im se radujem. Morala sam da osvježim starter, inače bih ga ubila :-).
Istovremeno su djeca u Gusto magazinu hrane spazila jelku od buhtli. “Mama, mama, kada ćeš nam praviti ovu jelku? Kada? Kada?”

Pa, evo zašto ne baš sada pred predstojeće praznike. Nadam se da će vam se ova ideja svidjeti i da ćete zajedno sa vašim ukućanima i djecom praviti upravo ovako nešto. Novogodišnju jelkicu od buhtli. Uživaćete i vi i djeca. Meni je moja petogodišnja kćerka savila skoro sve buhtle. Strahovala sam da će da nam iscuri sav fil, jer smo i njega pozamašno stavile, ali nije.
Inače, imate fotografije i sa džemom, i punjenje sa makom, ali i nugat kremom. Ovo zadnje sam udovoljila djeci.
Zašto su sourdough buhtle zdrave?!
Prvo, ne ide mnogo šećera. Ostali sastojci: brašno, buter, mlijeko, žumanca, su poprilično zdravi, a djeca ih obožavaju.
Drugo, zdravije su od onih sa komercijalnim kvascem jer su sa prirodnim starterom, što znači, samo brašno i voda.
Treće, buhtle su dugo fermentisane kako na sobnoj, tako i na hladnoj fermentaciji. O, svemu tome detaljnije u receptu.
Recept – Sourdough buhtle
Buhtle sam pravila po istom receptu tj. sastojcima tri puta. S tim što sam svaki put probala drugačiju fermentaciju. U svim slučajevima ispale su savršene. Poslednja izrada buhtli – novogodišnja buhtle jelka traje otprilike dvije noći i jedan dan. Za novogodišnju buhtle jelku vam je potrebno 16 buhtli, dakle pola tijesta. Vi, naravno, možete peći u običnom plehu, računajte 24 – 30 tak buhtli od ove smjese, zavisno od veličine koju filujete.

POTREBNO
Za predtijesto:
- 80 gr matičnog startera (poželjno od bijelog pšeničnog brašna)
- 80 gr bijelog brašna
- 40 ml mlake vode
Za glavno tijesto:
- 400 gr glatkog bijelog brašna
- 100 gr oštrog bijelog brašna
- 60 gr šećera
- 100 gr rastopljenog butera, ali prohlađenog – da bude mlak
- 2 žumanca
- 250 ml mlakog mlijeka
- prsohvat soli
- i još otprilike 70 gr rastopljenog butera – u njega umakati svaku buhtlu
Za punjenje:
- džem ili nugat krem po želji (otprilike 200 gr)
- šećer u prahu za posipanje
Alternativa buhtli bez prirodnog startera, izostaviti predtijesto i koristiti kockicu svježeg kvasca i 300 ml mlakog mlijeka umjesto 250 ml. Takođe, i ostali postupak će biti kraći i neće vam biti potrebno toliko vremena za nadolaženje.

PRIPREMA
- Veče prije nego što ćete zamijesiti buhtle treba osvježiti – nahraniti matični starter. U opisu kao predtijesto. I to tako što ćete pomiješati navedene količine iz predtijesta i ostaviti u čistu staklenu teglu. Teglu poklopiti ovlaš plastičnim poklopcem i ostaviti na sobnoj temperaturi do 12h.
- Sutradan (nakon maksimum 12 sati) starter – predtijesto se vidno aktiviralo, ako ne i utrostručilo.
- Umlačite mlijeko i dodajte mu 30 gr šećera, miješajte dok se ne rastopi.
- Zatim u mlijeko umiješajte i sav aktivirani starter/predtijesto. Izmiješajte dobro sa ručnom mutilicom da se sve sjedini u homogenu masu.
Kako biste lakše izmiješali, bez grudvica, možete početi sa manjom količinom mlijeka pa ostalo dodavati postepeno. - Ostavite minimalno pola sata do sat na toplom mjestu.
Moja zabilješka: Ostavim u staklenoj posudi, poklopim plastičnim poklopcem i stavim u mikrotalasnu. Vrata pritvorim, jer tada je upaljena sijalica i dovoljno je toplo. - Nakon toga pomiješati ostale sastojke: brašno, preostali šećer ( 30 gr), prsohvat soli, rastopljen i prohlađen buter, žumanca.
- Miješati dok se masa ne sjedini.
- Ostaviti na toplo mjesto na sobnoj temperaturi da nadolazi otprilike pet sati. Na svaki sat vremena ili manje premijesiti tijesto. Mada to nije obavezan korak.
- Nakon nadolaženja na sobnoj temperaturi, premijesiti još jednom tijesto, poklopiti posudu i ostaviti u frižider na hladnu fermentaciju preko noći. Minimum 10h fermentacije.
NAPOMENA: Ukoliko želite preskočiti hladnu fermentaciju u frižideru preskočite korak 9. i 10. i nastavite od 11-tog koraka. Isprobala sam i tako. - Sutradan izvaditi tijesto iz frižidera i ostaviti dva sata na sobnoj temperaturi, da dostigne istu temperaturu.
- Nakon toga prebaciti tijesto na radnu površinu, ili najpraktičnije na silikonsku podlogu. Premijesiti tijesto i podijeliti na dva dijela. Svaki dio razvaljati – razvući tijesto oklagijom na debljinu od jedan centimetar. Iskruživati čašom 8 cm ili isijecati kvadratiće od 5 cm.
Za novogodišnju buhtle jelku sam iskruživala krug čašom prečnika 8 cm. Tada sam sigurna da mi je svaki dio jednak. Možete i razvući tijesto kao kvadrat pa tijesto isjeći na jednake kvadratiće. - Na sredinu svakog krugića (ili kvadratića) staviti kašičicu fila (džema ili krema), a zatim krajeve skupiti, saviti i dobro spojiti. Oblikovati lopticu. Pogledati fotografije ispred.
- Otopiti buter i svaku buhtlicu umakati u buter i redati sa razmacima u pleh za pečenje, obložen papirom za pečenje.
- Poredane buhtle prekriti i ostaviti da nadolaze otprilike tri sata na sobnoj temperaturi. Na slici gore ćete jasno vidjeti koliko su nadošle prije pečenja.
- Pola sata prije nego što ćete peći dobro zagrijati rernu.
- Buhtle pred pečenje ponovo premazati sa rastopljenim buterom.
- Peći na 180 stepeni prvih 20 minuta. Zatim po potrebi smanjiti temperaturu i peći još 15 – 20 minuta.
- Nakon pečenja buhtle posuti šećerom u prahu.
- Prijatno.