Prhki kolač sa rabarbarom je LCHF recept – bez brašna i šećera. Sa blago kiselkastim filom i koricom koja se topi u ustima. Pravo osvježenje bez griže savjesti.

Više o rabarbari – Šta je rabarbara?
Zelenkasta do blago crvenkasta rabarbara često se koristi u kompotima i kolačima i očarava svojom blagom kiselošću. Rabarbara se često pogrešno klasifikuje kao voće, vjerovatno zbog blago slatkog i voćnog ukusa, ali u botaničkom smislu je povrće. . .
Rabarbara (Rheum rhabarbarum) pripada porodici Polygonaceae i ima mesnate stabljike sa širokim listovima. Višegodišnja biljka može narasti do metar visine, a sa svojim velikim listovima može biti široka i do 1,5 metara. Postoje sorte sa crvenim i zelenim mesom, ali crvene stabljike su popularnije jer su blagog i nježnog ukusa i sadrže manje štetne oksalne kiseline. Budući da se sadržaj oksalne kiseline naglo povećava od sredine juna, rabarbara se ne bi trebala brati kasnije.
Glavna sezona rabarbare je između aprila i sredine juna.
Grm rabarbare može se lako uzgojitii u vrtu na istoj lokaciji i do deset godina i pružiti jestive stabljike.
Rabarbara ima malo kalorija i sadrži mnogo vitamina, uključujući vitamin C, vitamin K i minerale kalijum i kalcij. Antocijani (boje) odgovorni za crvenu boju nekih sorti su među sekundarnim biljnim supstancama i imaju brojna svojstva koja promovišu zdravlje.
Blago kiselkast ukus rabarbare prvenstveno je posljedica korisne jabučne i limunske kiseline koju sadrži. Oksalna kiselina koju također sadrži smanjuje bio raspoloživost kalcija u slučaju prekomjernog unosa. Ovo, između ostalog, negativno utiče na metabolizam kostiju. Oksalna kiselina može dovesti do stvaranja kamena u bubregu i može uzrokovati gastrointestinalne probleme kod osjetljivih ljudi. Međutim, ako se rabarbara jede u normalnim količinama, to nije problem. Preporučljivo je kombinovati rabarbaru sa hranom bogatom kalcijumom kao što su mliječni proizvodi. Oksalna kiselina se uglavnom nalazi u listovima u velikim količinama, pa ih ne treba jesti. Sorte sa zelenim mesom imaju veći sadržaj oksalne kiseline.

Upotreba i priprema rabarbare
Koriste se samo mesnate stabljike rabarbare. Listovi rabarbare su lijepi ali otrovni.
Budući da stabljike rastu blizu zemlje, svakako ih treba dobro oprati. U slučaju posebno vlaknastih stabljika, niti se mogu otkloniti. Ne treba je guliti. Rabarbaru ne treba jesti sirovu. Blanšira se ili kuva u malo vode, što takođe smanjuje sadržaj oksalne kiseline. Voda za kuvanje se više ne smije koristiti. Što su stabljike tanje i mekše, potrebno je manje vremena za kuvanje.
Zbog svog slatko-kiselog ukusa i obično delikatne konzistencije, rabarbara je dobar sastojak za kolače, torte i džemove. Tipičan je prhki kolač sa filom od rabarbare. Rabarbara se može spremiti i kao prilog slanim jelima. Dobro se slaže sa npr. ribom ili mesom. Rabarbara se može dobro konzervirati kao kompot ili, na primjer, kao sastojak džema. Rabarbara se takođe može koristiti za pravljenje pića kao što je sok.
Podaci o rabarbari preuzeti sa sajta – link.
Recept – prhki kolač sa rabarbarom – LCHF recept bez šećera i brašna
Prhki kolač sa rabarbarom je jako zdrav i lagan dezert. kolač je prirpemljen od rabarbare i badema. Možete ga pripremiti sa bilo kojim drugim voćem. Iskoristite sezonsko povrće.

POTREBNO
Za tijesto:
- 1 veće jaje
- 50 gr butera sobne temperature
- 300 gr mljevenih badema (ili drugih orašastih plodova)
- aroma vanile
- kašičica psilijum ljuspica (opciono)
- 50 gr zaslađivača mješavine eritritola i stevije
- listići badema ili kokosa za posip (opciono)
Za fil:
- 500 gr rabarbare
- 200 gr jagoda
- 70 do 100 gr zaslađivača (probati pa naštimati ukus)
- Malo vode
PRIPREMA
- Umijesiti tijesto od navedenih sastojaka.
- Dvije trećine tijesta rastanjite u disk veličine forme u kojoj počete.
Koristite papir za pečenje da na njega rasporedite tijesto, a preko stavite dva parčeta prozirne folije i preko nje rastanjite tijesto oklagijom. - Pleh obložite papirom za pečenje. Kod mene pleh dimenzija 19*30 cm. Prebacite rastanjeno tijesto u formu za pečenje.
- Ostatak tijesta možete isto rastanjiti isjeći na tračice debljine ca 2 cm i ostavite da poredate po filu. Ili ga jednostavno izmrvite na kraju preko fila.
- Pripremite fil tako što ćete dobro oprati i isjeći rabarbaru i jagode. Ukoliko se kod rabarbare neka nit zakine, otklonite je ali nema potrebe da je gulite. Isjeckajte na kockice.
- U šerpu stavite malo vode, bukvalno nekoliko kašika i nasjeckano povrće/voće. Dodajte zaslađivač i dinstajte na laganoj vatri, nekih 15 tak minuta dok rabarbara ne omekša.
- Zatim fil sipajte preko kore, a preko fila poredajte ostatak tijesta. Bilo da izmrvite bilo da isiječete na tračice pa ih poredate sa razmacima. Po želj, na kraju, pospite sa listićima badema ili kokosa.
- Kolač peći u zagrijanoj rerni na 200 stepeni nekih 30 minuta. Gotov je kada odozgo blago porumeni.
- Ohladite ga i služite.
Uz prhki kolač od rabarbare savršeno paše i domaći sladoled od vanile.