Mliječne lepinje sa kvasnom vodom, bez predtijesta su lepinje sa prirodnim kvascem. Jako su ukusne, vazdušaste i mekane. Zgodne za užinu djeci, a praktične i za zalediti i koristiti po potrebi!

Mliječne lepinje u ovoj varijanti sa kvasnom vodom su lepinje koje su svježe na dan pečenja ali i posle, ako ih išta pretekne :). Ono što ja često radim jeste da ih odmah nakon hlađenja zaledim, dok ih sve ne pojedu :-). Jako su praktične za odlediti u mikrotalasnoj za minut do dva i zgodne djeci za ponijeti u školu i vrtić.
Lepinje koje još rado pravim a i djeca ih obožavaju, pogledajte ovde. Takođe, mekane kiflice su neozaobilazne kod školske užine, one su sa kvasnom vodom, njihov recept je ovde. Kad uvijek nešto od toga zaledite, obezbijedili ste se za dječiju užinu tokom sedmice.
Šta je kvasna voda – kratak osvrt!
Kvasna voda je ništa drugo do fermentisana voda – divlji kvasac. Izrada kvasne vode traje od 3 – 5 dana. Detaljan link o kvasnoj vodi ali i upustvo za izradu iste pročitajte ovde.
Kada jednom izradimo kvasnu vodu – divlji kvasac možemo je održavati, njegovati, hraniti i koristiti. Možemo sa njom da pečemo hljebove, jednostavno je zamijenimo umjesto industrijskog kvasca. Ili, imamo mogućnost da sa njom izradimo prirodni starter sa brašnom.
Kvasna voda baš kao i prirodni starter zamjenjuje industrijski/kupovni kvasac. Ona zahtijeva dugu fermentaciju i s njom se postiže probavljivost i sitost proizvoda. Tokom fermentacije se razlaže gluten, i fermentisani proizvod ne samo da sadrži probiotike koji pogoduju našoj crijevnoj flori nego imaju i nižu kalorijsku vrijednost.

U direktnom poređenju hljeba sa starterom i hljeba sa kvasnom vodom, kod kvasne vode nedostaje kiselost, koju neki vole, a nekima smeta. Recimo kod čisto ražanog hljeba sa prirodnim starterom prisutna je blaga nota kiselosti. Koju ja, lično, volim. Dok neko ne voli, i baš mu ta “kiselost” smeta. Posebno u takvim slučajevima kvasna voda je idealna zamjena.
Dalje, kvasna voda ne zahtijeva poštovanje autolize, preklapanja, određeno vrijeme sobne i hladne fermentacije i sl.
S kvasnom vodom se možete više opustiti, ne morate gledati na sat. Sve što pečete sa kvasnom vodom zahtijeva dužu sobnu fermentaciju i vašu organizaciju vremena. Po meni je to prednost, ukoliko se dobro organizujem i isplaniram vrijeme.
Kod pečenja sa kvasnom vodom razlaganje glutena i jačanje strukture tijesta zavisi od dužine i toplote sobne fermentacije.
Sa kvasnom vodom je bitno samo da je toplo tu gdje nadolazi tijesto i da mu date vremena za nadolaženje, odnosno dok se volumen tijesta ne udupla.
Najčešće je potrebno da tijesto odmara 12-14 sati na sobnoj temperaturi. Nakon fermentacije volumen treba da se uduplao i u tijestu se mogu vidjeti mjehurići.

RECEPT – Mliječne lepinje sa kvasnom vodom bez predtijesta
Sve sastojke za mliječne lepinje sa kvasnom vodom bukvalno zamijesite i ostavite preko noći dok se volumen tijesta ne udupla. Sutradan pečete!
POTREBNO
- 200 ml kvasne vode sobne temperature
- 200 ml mlakog mlijeka
- 600 g pšeničnog brašna
- 50 g mekog putera (ili maslinovog ulja)
- 1 jaje
- 12 gr soli
- 25 g šećera
Za premaz: - 1 jaje
- 2 kašike mlijeka
- 1 prstohvat soli
- sjemenke po želji

PRIPREMA
- Umijesite tijesto od kvasne vode, mlijeka i brašna.
- Zatim dodajte jaje, buter, so i šećer. Sve dobro sjedinite.
- Ostavite tijesto da odmara poklopljeno 12-14 sati na sobnoj temperaturi.
- Tijesto nakon nadolaženja treba da je jasno naraslo i da su vidljivi mjehurići.
- Zatim tijesto istresite na pobrašnjenu radnu površinu i podijelite na jednake dijelove.
Ako želite manje lepinjice kao kod mene podijelite na 12 jednakih dijelova, ili na 8 malo većih. - Svaki komadić tijesta oblikujte uz dodatak brašna u lopticu. Prekrijte kuhinjskom krpom i ostavite oko sat vremena na sobnoj temperaturi da miruje.
- Nakon mirovanja još jednom preoblikujte svaku lopticu, sada već bez dodavanja brašna, stavite na pleh obložen papirom za pečenje i premažite jajima i mlijekom. Pospite sjemenkama po želji.
- Pokrijte i ostavite da odmore dok se rerna grije.
- Uključite rernu da se grije na 250 stepeni i to zajedno sa jedim praznim dubokim plehom. Rernu zagrijavati minimalno 20-tak minuta.
- Neposredno prije pečenja ponovo premažite svaku lopticu tijesta.
- Kada je rerna zagrijana stavite pleh sa lepinjicama da se peku, a drugi pleh koji se grijao u rerni stavite preko tako da poklopite prvi pleh – tako da lepinjice budu pokrivene.
Oba pleha treba da budu poklopljena kao školjka. - Lepinjice pecite 15 minuta na 250 stepeni. A zatim uklonite gornji pleh i smanjite temperaturu na 200 stepeni i pecite ih još dok ne porumene, nekih 15 minuta.
- Ostavite lepinjice da se ohlade.

NAPOMENA: Mliječne lepinjice možete peći i bez kvasne vode, tako što ćete koristiti kupovni kvasac. Da biste to učinili, zamijenite količinu kvasne vode običnom vodom kojoj ćete dodati 2 grama svježeg kvasca i malo više šećera u tijesto. Radni koraci su isti, samo što imate kraće vrijeme nadolaženja, potrebno je nekoih 8 sati narastanja na sobnoj temperaturi. Tada je spremno za dalju obradu. Ostali koraci su isti – kao što je gore opisano. Još jedna napomena: Kiflice od svježeg kvasca nisu svježe kao u varijanti kvasne vode, pa ih po mogućnosti uživajte na dan pečenja ili ih zamrznite odmah – nakon kratkog perioda hlađenja.
Originalni recept za mliječne lepinje sa kvasnom vodom je na blogu Justbread.de