Lepinjice sa tangzhong starterom. Izuzetno mekane, vazdušaste i ukusne sa posebno tankom koricom. Svježe i postojane i posle prvog dana. Lepinjice koje će vas oduševiti.
Lepinjice sa tangzhong starterom?!
Zapravo sa dva startera!! Ja sam ih pravila sa dva startera. Tangzhong starter i prirodni starter – kvas.
Koliko sam mogla vidjeti na Internetu se otprilike “vrti” isti rezept, tu i tamo sa malim, neznanim izmjenama. I svugdje se koristi kupovni kvasac. Ja sam umjesto industrijskog kvasca koristila prirodni starter – sourdouhgstarter, i to takozvani stiff – starter. Poznat još i pod nazivom starter u čvrstom obliku. Hrani se sa hidratacijom od 50%, što znači stavlja se vode u pola manje od brašna. Detaljnije u receptu.
Lepinjice sa tangzhong starterom su “mekane kao duša”, naprosto dišu i nećete im odoljeti… Što je podjednako važno, lijepe su i drugi i treći dan.
Šta je to Tangzhong starter?
Nemojte da vas odmah uplaši ova riječ – Tangzhong?!
To je zapravo japaska metoda pripreme tijesta. U pitanju je tijesto koje se dobije kuvanjem brašna, mlijeka i vode. Obično se kuva tako što se na jedan dio brašna stavi pet dijelova vode ili najčešće pola voda pola mlijeko. Dobije se pasta – tijesto, čija tekstura pomaže da pecivo bude mekano i vazdušasto. I sada zamislite na to još starter (prirodni kvasac) i hladnu fermentaciju. Sve to dodatno produžava i mekoću, ali i svježinu peciva. Lepinjice su prosto neodoljivo ukusne.
Od ove iste smjese možete da pravite i tzv. Hokaido hljeb. Odnosno umjesto lepinjica, složite ih u formu tosta, sačekate da nadođe i pečete. Nama su nekako draže lepinjice, tim više što su djeci simpatičnije i zgodnije za pripremu sendviča za vrtić.
Recept – Lepinjice sa tangzhong starterom
Lepinjice sa tangzhong starterom su najmekše, najelastičnije i najvazdušastije lepinje sa prirodnim kvascem.
POTREBNO
Tangzhong starter/ predtijesto:
- 50 ml vode
- 50 ml mlijeka (ili još 50 ml vode)
- 20 gr brašna
Prirodni starter/u čvrstom stanju, tzv. Stiff / predtijesto:
- 50 gr matičnog startera
- 50 gr brašna
- 25 ml vode
Sastojci za glavno tijesto:
- Sav tangzhong starter
- Sav prirodni starter
- 350 gr brašna (eventualno još malo po potrebi)
- 110 ml mlakog mlijeka
- 50 ml maslinovog ulja (butera sobne temperature)
- 1 jaje
- Kašičica soli ( 10 gr)
- Kašićica šećera (10 gr)
Premaz:
- jedno jaje i kašika pavlake ili mlijeka
PRIPREMA
- Prvo napraviti tangzhong starter, tako što ćete u manju šerpicu staviti vodu, mlijeko i brašno. Na srednoj vatri uz neprestalno miješanje od nekoliko minuta sačekati da se smjesa zgusne. Odnosno dok ne vidite dno posude prilikom miješanja. Gustine kao puding. Prekrijte prozirnom folijom i ostavite da se ohladi.
Važno je znati da se koristi tek kada se ohladi.
Ako to radite paralelno sa hranjenjem prirodnog kvasca, ostavite ga preko noći u frižider. Ja često napravim i sat, dva ranije nego što mi treba. - Nahraniti – osvježiti prirodni starter, najbolje kasno uveče. U manjoj činiji pomiješati date mjere za starter, smjesa će biti čvrsta, možete je i rukama umijesiti i prebaciti u čistu staklenu teglu. Poklopiti ovlaš poklopcem i ostaviti preko noći na toplom. Do ujutru treba da se utrostruči.
- Sutradan pomiješati sve sastojke za glavno tijesto. Ukoliko koristite mikser mutiti 10 – tak minuta, a ukoliko miješate tijesto rukama, onda ga dobro obradite 15 – 20 minuta.
Nemojte dodavati brašno ako vam se učini smjesa rjeđa. - Ostavite da nadolazi otprilike tri sata na toplo mjesto.
- Nakon nadolaženja, imate dvije opcije:
– odmah praviti lepinjice (preći na korak 6.)
– tijesto ostaviti na hladnu fermentaciju u frižider pa sutradan praviti lepinjice (preći na korak 6.) - Tijesto istresti na radnu površinu posutu brašnom, premijesiti ga, izvagati i podijeliti na šest jednakih dijelova. Kod mene šest lepinjica po 135 – 140 gr. Svaku lepinjicu za sebe dobro premijesiti i oblikovati.
- Redati na pek papir ili silikonsku formu za burgere. Premazati svaku sa premazom, prekriti prozirnom folijom i ostaviti na toplo mjesto da nadolaze, otprilike četiri do pet sati.
Lepinjice se moraju lijepo ubuciti. Procijenite vrijeme nadolaženja, koje će u svakom slučaju biti kraće ako je toplo u prostoriji gdje nadolaze. - Prije pečenja zagrijati rernu na maksimum. Premazati lepinjice opet. Peći 15 minuta na 200 stepeni, a zatim smanjiti temperaturu na 180 stepeni i peći još 15 – 20 tak minuta.
U toku pečenja ih možete jedan do dva puta premazati sa umućenim jajetom. Ja ih svakako desetak minuta pred kraj pečenja još jednom premažem sa umućenim jajetom.
Ukoliko vam je jača rerna, obratite pažnju prvih petnaestak minuta pečenja, eventualno po potrebi smanjite temperaturu.
NAPOMENA – ZA ONE KOJI IMAJU ISKUSTVA SA TIJESTOM I STARTEROM: Lepinjice sa tangzhong starterom sam pravila i sa neosjveženim starterom. U tom slučaju koristiti pola mjere od traženog startera, i malo manje tečnosti, pustite da tijesto nadolazi preko noći. Ponekada mi je ta opcija laksa. Umijese se svi sastojci, odstoje 4 do 6h sati. Zatim se formiraju lepinjice koje isto toliko nadolaze, a onda se peku. I tako su savršeno ispale. 🙂
Javite utiske, a ako niste možete me zapratiti i na Instagram profilu @birajmozdravije, i biti u toku sa svim “dešavanjima” i eksperimentisanjima.
Ukoliko tražite verziju lepinjica sa tangzhong starterom ali sa suvim kvascem, pogledajte recept kod Milkice.