Kulič – tradicionalni ruski hljeb – slatki i mirisni hljeb koji se sprema za Vaskršnju trpezu. Svojom rapsodijom ukusa, osvojiće svačija nepca.

Kulič je ruski Vaskršnji hljeb, koji se tradicionalno priprema na Veliki četvrtak, a nosi se u crkvu, u subotu pred Vaskrs, da se osvešta. Takođe, u crkvu se pored kuliča nose i ofarbana jaja i crvena svijeća.
Kulič, tradicionalni ruski hljeb me privukao svojim izgledom. Veoma impozantan, dičan, prkoci i mami kao neki oblakoder. Podsjeća me na Panettone. I jedan moj neuspjeh sa istim.
Panettone – tradicionalni slatki italijanski hljeb, pravila sam sa starterom. Poprilično komplikovan, čija izrada dugo traje, počev od samog osvježavanja startera nekoliko puta prije samog glavnog tijesta. I, uspjela sam. Dičila sam se čitavih petanestak sekundi. Onda se srozao. Pao je kao kula od karata. Eto, to je taj strah. Bojala sam se da će i ovaj kulič, tradicionalni ruski hljeb da se sroza kao kula od karata.

Ali, nije. Nije isti recept. Ipak se tekstura tijesta razlikuje, i ovaj vam garantuje uspjehom.
Na fotografijama možete vidjeti kulič visok 15 cm, a širok 13 cm. Male su visoki 12 cm, a široki 10 cm. Pekla sam ga sa predtijestom od kvasne vode. Zaista vam kažem, ako nekad niste sigurni u starter, pečenje sa kvasnom vodom ne može da omane. Plus, uvijek za slatka peciva favorizujem upotrebu kvasne vode kao prirodnog kvasca.
Ukoliko prirodni kvasac – kvasnu vodu “pristavite” odmah, taman imate vremena do Vaskrsa da napravite ovaj tradicionalni Vaskršnji hljeb – Kulič. Detaljno upustvo za izradu, ovog poprilično jednostavnog prirodnog kvasca, pročitajte ovde.
Prije nego što pređem na recept napomenula bih da mi je veliku dilemu izazvala forma u kojoj ću peći. S obzirom da je kulič cilindričnog oblika poželjno je da prije razmislite i nabavite forme u kojima ćete peći. U te svrhe odgovaraju posude koje su visoke, a uske. Skoro sam se svo vrijeme nadolaženja tijesta omišljala šta ću i kako ću.

Male hljebove sam pekla u konzervama, čija je zapremina pola litra, prečnika 10 cm, visoki 12 cm (konzerve ananasa). Konzerve obavezno dobro oprati, otkloniti etikete, isjeći i podložiti papirima sa strana, na dno, ali i da imate “kvazi” ručke. Od navedenih mjera iz recepta dobila sam dva mala kulič hljeba i jedan veliki. Veliki kulič hljeb je prečnika 13 cm, visok 15 cm. Njega sam pekla u uskoj i dubokoj posudi namijenjenoj za kuvanje špargli. Poslužiće vam i uža šerpa ili lonče ali je obložite papirom visoko. Pripremu suda u kome ćete peći planirajte ranije, zbog vremena potrebnog da isiječete i podložite sve posude. Pogledajte na fotografiji ispod.

Paralelno sa mnom ovaj hljeb je pravila i moja čitateljka Gaga. Gaga je veliki obažavalac promjena, izazova i eksperimentisanja. Kao neko ko je probao skoro sve i jedan hljeb sa mog bloga, poslala sam joj poruku i pitala je hoće li sa mnom u ovu avanturu, zvanu kulič hljeb. Pristala je odmah. Gaga – instagram profil @drtrujic, zadovoljstvo je bilo kreirati sa tobom ovaj recept i peći ovako divan hljeb.
Hvala ti ♡.
Recept – Kulič, tradicionalni ruski hljeb
Kada umijesite sve sastojke za kulič, tijesto ne treba da bude tvrdo, nego nježno, ljepljivo. Možda će vam djelovati da je rjeđe nego što bi trebalo biti, pa ćete poželjeti da dodate još brašna. Ali nemojte! Nakon nadolaženja kvasna voda će “odraditi” svoje i moći ćete vladati tijestom. A za rezultat dobićete vazdušat, mekan i mirisan hljeb.

Tradicionalno se kulič preliva sa šećernom glazurom, ali ja sam se radije odlučila za bijelu čokoladu. Izbor glazure je na vama.
POTREBNO
Za predtijesto:
- 150 ml aktivne kvasne vode sobne temperature
- 150 gr brašna
- 20 gr šećera
Za glavno tijesto:
- Svo predtijesto
- 400 gr brašna (200 gr +200 gr)
- 50 ml mlakog mlijeka
- 120 gr šećera (braon po mogućnosti)
- 2 vanila šećera
- 150 gr grožđica i kandiranog voća
- 80 gr omekšalog butera
- 20 ml maslinovog ulja
- 3 jaja, odvojiti bjelanca od žumanaca
- Kurkuma ili šafran ¼ kafene kašičice (Ako koristite šafran, njega prvo pomiješati sa toplim mlijekom i ostaviti desetak minuta prije upotrebe, a onda procijediti)
- 5 grama soli
Za premaz: Umutiti žumance sa kašikom mlijeka
Za glazuru: Šećerna glazura (pomiješati 120 gr šećera u prahu i 2 kašike soka od limuna) ili rastopite bijelu čokoladu.

PRIPREMA
Predtijesto:
Oko podne, ili ujutru pomiješati sastojke za predtijesto. Staviti u čistu staklenu teglu, poklopiti plastičnim poklopcem ili prozirnom folijom i ostaviti preko noći na toplo mjesto. Masa treba da se utrostruči.
Paralelno sa predtijestom natopiti grožđice u rum, konjak, neki liker ili kompot od višanja😊.
Glavno tijesto, uveče pred spavanje:
- Natopljene grožđice ocijedite i stavite na ubrus da se ocijedi višak tečnosti.
- Pomiješati svo predtijesto, 200 gr brašna, mlijeko, so, vanilin šećer i kurkumu.
- Buter sobne temperature umutiti sa 60 gr šećera i dodavati jedno po jedno žumance. Posle dodavanja svakog žumanceta mutiti mikserom. Na kraju dodati i maslinovo ulje, umutiti.
- Sjediniti i buter sa tijestom. Dodavati ga po malo i konstantno mijesiti. U nekoliko navrata dodati i preostalo brašno – 200 gr. Mijesiti tijesto 15 tak minuta ili duže.
- Posebno umutiti bjelanca sa ostatkom šećera. Zatim ga dodati tijestu u nekoliko navrata, svo vrijeme mijesiti tijesto.
- Na kraju, u tijesto umijesiti i grožđice i kandirano voće.
- Kada ste umijesili glavno tijesto, prebaciti ga u plastičnu ili staklenu posudu, poklopiti i ostaviti na toplo da nadolazi minimalno osam sati, može i dvanaest.
Da li će tijesto nadolaziti sat ili dva kraće ili duže zavisi od toplote. U suštini bolje ga ostavite da nadolazi duže ali svakako treba da ga pustite da nadolazi sve dok se ne udupla volumen tijesta. Pogledajte fotografiju iznad.
Poželjno u toku nadolaženja dva puta premijesiti tijesto, ali ne odmah. Prvi put premijesiti nakon tri sata nadolaženja i to u istoj posudi u kojoj nadolazi. Tijesto premijesiti uz pomoć plastične karte za tijesto. Tako što zahvatite tijesto sa krajeva i prebacite ga na sredini. I tako u krug. Drugi put ga premijesite dva sata nakon što ste ga prvi put premijesili i ostavite da se tijesto udupla. - Pripremite forme u kojima ćete peći (kako sam u tekstu gore već obrazložila). Obložite papirom za pečenje dno i ivice.
- Ujutro.
Nakon nadolaženja prebaciti tijesto na površinu posutu brašnom i premijesiti tijesto u lopticu uz minimalno dodavanja brašna. Podijeliti na tri dijela ako pečete kao ja. Dva manja po otprilike 300 gr, koje sam pekla u konzervama i jedan veći otprilike 600 gr.
Ako se malo lijepi ne mari, u formi za pečenje nema gdje u širinu, mora u vis. Pokušajte da ga premijesite uz minimalno dodavanje brašna. - Staviti u formu za pečenje. Premazati sa umućenim jajetom, prekriti prozirnom folijom i ostaviti da nadolazi tri do četiri sata. U svakom slučaju ostaviti da nadolazi minimalno dok se tijesto ne udvostruči.
Kod mene je nadošlo do vrha konzerve, dakle utrostručilo se. Ako je u prostoriji hladnije, trebaće mu više sati, zato bolje pratite tijesto a ne vrijeme. - Pred pečenje rernu zagrijati na 220 stepeni.
- Tijesto ponovo premazati sa ostatkom umućenog jajeta i peći na najnižoj rešetiki na 180 stepeni. Manje peći 30 – 40 minuta. Ako je potrebno pred kraj prekriti folijom da ne izgore. Veći peći 60 tak minuta. Pred kraj pečenja malo smanjiti temperaturu ako je odozgo počeo puno da rumeni. Pečenje će zavisiti od veličine forme ali i od jačine rerne. Da li je pečen provjeriti drvenim štapićem, koji mora da bude suv kada ga zabodete i izvadite.
- Mlak hljeb izvadite iz formi i premažite sa glazurom.
- Prijatno.
Inspiraciju za recept za kulič pronašla sam na ruskom i peče se sa starterom, a recept možete pogledati ovde.