Humus, ovaj zdrav namaz najčešće spremamo. Pustite mašti na volju, obogatite ovaj namaz po želji i ukusu i uživajte u zdravom i sitom obroku.
Humus je veoma zdrav namaz, kod nas prozvan i domaća pašteta. Znam, nigdje veze. Ali moramo se i mi ponekad poslužiti lukavstvom 😊. E, upravo ta domaća pašteta „prolazi“ kod mog sina bez problema i birkanja, čak je jede kašikom kao sladoled. A, malo smo i eksperimentisali dok nismo iskristalisali koja nam varijanta najviše odgovara.
Vjerovatno već i vrapci na grani znaju šta je humus. Ali kako nam je posebno drag i omiljen, evo da zabilježim i ovaj recept. Sve više i sama dolazim u situaciju da listam svesku sa receptima, a sada već da otvaram blog i kuckam naziv i tražim svoj recept. Eh, da mi je neko pričao kako ću da guglam sama svoje recepte, ccc :-).
A, sada za ozbilje. 🙂
Humus je namaz od kuvanih leblebija (poznatih još pod nazivom slanutak ili naut), tahini paste (susamova pasta), bijelog luk, soka od limuna i soli. Ovde možete pustiti mašti na volju pa u ovu osnovnu “formulu” dodavati još koječega kako biste dobili još boja ali i ukusa. Humus sa peršunom, kuvanom cveklom, crvenom paprikom, kurkumom ili šta vam padne šaka 😊. Obogatite ovaj namaz po želji i ukusu.
Već sam vam pisala ponešto od leblebijama, kod recepta brauni sa leblebijlama, ali i mom omiljenom načinu pravljenja zaliha, pa da vas kratko podsjetim.
Kuvanje i zalihe leblebije
Leblebiju kupujem većinom na kilogram. Zatim svu količinu kuvam odjednom, i to: natopim leblebiju preko noći, sutradan procijedim tu vodu, nalijem novu i kuvam leblebiju na laganoj vatri sat vremena, najčešće kuvam u ekspres loncu. Za kuvanje u običnim šerpama, bar što se tiče humusa, produžite vrijeme kuvanja još 15 – tak minuta.
U većini slučajeva pravim humus, za koji obično iskoristim 250 – 350 gr kuvanih leblebija. Dok ostatak kuvanih leblebija pakujem u čiste i zagrijane tegle, zajedno sa vodom u kojoj su se kuvale i to tako da ih prelije skroz. Dobro zatvorim poklopac, okrenem teglu naopako da uhvati vakuum i ostavim da se ohlade. Najsigurnije je da tegle držite u frižideru, i koristite po potrebi. Kao, na primjer, za ovu čorbicu sa leblebijom i špinatom. Ukoliko vam ostava zimnice ili špajz nisu pretjerano topli, možete teglice i tu držati, ali kraći period. Jako je praktično i ekonomično. Svakako imate i opciju da kuvanu leblebiju podijelite u manje količine, spakujete u vrećice i zaledite.
Naravno, u slučajevima da leblebiju koristite jako rijetko, onda na prethodni savjet zaboravite. Skoro mi je prijateljica rekla da ona zaledi gotov humus, pa ga koristi po potrebi. Dakle sve prilagodite sebi i svojim potrebama.
Ja volim da imam kuvanu leblebiju. Ne samo da mogu da pravim humus kada mi se prohtije, čorbicu i slično, nego je koristim i u salate ili kao grickalice. Više o tome drugom prilikom.
Recept – Humus – zdrav namaz
POTREBNO
- 350 gr kuvanih leblebija (otprilike 100 gr suve leblebije)
- 2 kafene kašičice tahinija
- 70 ml maslinovog ulja
- 1 veće čeno bijelog luka
- Dvije kašike soka od limuna
- Pola kašičice soli
- Pola kašičice kurkume
- 50 – 70 ml vode u kojoj se kuvala leblebija
PRIPREMA
- Leblebiju natopiti preko noći. Sutradan procijediti tu vodu. Naliti novu i kuvati sat vremena u ekspres loncu na laganoj vatri, ili sat i 15 minuta u običnoj šerpi. Sačuvati i vodu u kojoj se kuvala leblebija.
Takođe, možete koristiti i već kuvanu leblebiju iz konzerve, ali obratite pažnju na sastav iste. - Odvagati sve sastojke, i dodati u sjecka, sve sem vode u kojoj se kuvala leblebija.
- Miksati sve u homogenu masu, a vodu u kojoj se kuvala leblebija dodavati postepeno i po potrebi.
- Napravljen humus možete čuvati u frižideru i koristiti ga po potrebi.
- Humus najbolje ga servirati u tanjiru ili činiji, posuti ga maslinovim uljem, crvenom paprikom i prethodno istostiranim susamom po želji.