Flammkuchen sa starterom je veoma ukusno “pecivo”, tanko i hrskavo. Izgledom možda neobično, ali veoma jednostavno za napraviti. Bukvalan prevod sa njemačkog bi bio – plameni kolač.

Flammkuchen je jedno od poznatih specijaliteta u Francuskoj i Njemačkoj. Potiče iz pokrajine francuski – Alsace, njemački Elsass koja se nalazi na granici Švajcarske i Njemačke. Kako je ova danas poznata francuska pokrajina kroz istoriju pripadala i Njemačkoj tako je i Flammkuchen poznato i rasprostranjeno jelo u obje zemlje. Doslovan prevod bio bi “plameni kolač” ili “kolač u plamenu”.
Flammkuchen na Njemačkom ili Tarte Flambée na francuskom ima ukus tradicije i specifičnu istoriju nastanka. Legenda kaže da se još prije otprilike 100 godina kada se hljeb pekao u domaćinstvima u pećima na drva otkidao dio tijesta od hljeba, rastanjio i stavljao u peć na pečenje. A, sve kako bi se provjerilo da li se peć dovoljno zagrijala za pečenje hljeba. Tako je jednoga dana domaćin dobio ideju da na ovako razvučeno tijesto stavi i svoje omiljene sastojke slaninu i luk, i premaže sa kajmakom. Kada se počeo širiti miris ovako pečenog tijesta, podijelio je tijesto na parčiće i dao komšijama da probaju. Tako je ovaj plameni kolač postao delikatesa i dio tradicije, poznat i pod nazivom „Elsässer Flammkuchen“.
Postoje razne varijacije ovog recepta, sa ili bez kvasca, slatke i slane.

Šta je Flammkuchen?
Flammkuchen je tanko razvučeno tijesto, premazano sa kajmakom (mileramom), filovano sa slaninom i lukom. Riječ je o finom, tankom, hrskavom i ukusnom jelu. Divnog mirisa.
Tijesto se mijesi od brašna, vode, soli i malo ulja. Međutim, odstupanja od tradicionalnih recepata su takođe prisutna. Pa se sada možete susresti sa gotovim tijestom za “plameni kolač” u prodavnicama, ali i raznim varijacijama sa tortiljama, korama za štrudlu i slično.
Kod mene je Flammkuchen sa starterom nastao spontano. Nisam imala vremena za pizzu, a poželila sam i lagano pecivo sa kajmakom, slaninicom i šparglom. Iako izgledom podsjeća na pizzu, nije pica. Pa ga ja u prevodu ponekad nazovem i pecivo. Priprema traje mnogo kraće nego kod pizze, pri čemu mislim na pripremu sa prirodnim starterom. A, ukus kajmaka, slanine i luka će vas osvojiti. Ja sam na sve to dodala i špargle. I nisam se pokajala.

Prije nego što pređem na recept, moram vam reći da vam je potreban prirodni starter ili kvasac, link za izradu istog je ovde. Ukoliko želite da pravite Flammkuchen sa industrijskim kvascem, takvu varijantu “plamenog kolača” možete naći kod Sanje.
Recept – Flammkuchen sa starterom
Ako špargla nije baš mlada i tanka, obavezno joj odstranite donje drvenaste dijelove, nekih ca 2 cm. A, zatim sa gulilicom oljuštite još nekih 2 – 3 cm donje dijelove špargle.
POTREBNO
- 25 gr aktivnog startera
- 300 gr brašna
- 150 ml mlake vode
- 6 gr soli
- 2 kašike maslinovog ulja
Za nadjev:
- 2 kašike krem freš (creme fraice, ako nemate krem freš stavite pavlaku sa 30% masti, mileram i sl.)
- 2 kašike pavlake
- 50 gr sjeckane slaninice
- manja glavica ljubičastog luka
- 5 špargli

PRIPREMA
- Od navedenih sastojaka umijesite tijesto, prekrijte folijom i ostavite da stoji dva do tri sata na toplom.
- Nakon nadolaženja, uključite rernu da se zagrije na maksimum.
- Na papiru za pečenje ili na radnoj površiti razvucite tijesto što tanje možete. Ako ste razvlačili na radnoj površini prebacite tanko razvučeno tijesto na tepsiju prethodno obloženu papirom za pečenje.
- Pripremite nadjev. Pomiješajte krem freš i pavlaku, malo posolite i pobiberite. Isjeckajte slaninicu na kockice, luk na kockice ili listiće. Operite i posušite špargle.
- Tijesto premažite sa bijelim kremom, poredajte špargle, slaninicu i luk.
- Pecite u prethodno zagrijanoj rerni na 250 stepeni 15 do 20 minuta.
