Domaći kremasti sladoled sa makom, recept inspirisan bilješkama iz sveske sa receptima moje majke. Sladoled bez šećera. Kada, ako ne sada da se osvježimo uz ukuse koje volimo. Eto, ja volim mak. Naprosto ga obožavam. A, vi možete da ostanete i na vanili, ako niste ljubitelj maka.
Mak
Sa svojim crvenim cvjetovima i nježnim stabljikama prosto mi je umiljat. Kao višegodišnja biljka raste u divljini, uspijeva u svim napuštenim i neobrađenim zemljištima.
Da li ste obratili pažnju da cvjetovi maka imaju samo četiri jarkocrvene latice i sjeme što se stvara u duboko zaštićenoj čahuri? Upravo ovo sjeme koristi se u kulinarstvu, sjemenke su dobre za jelo, kažu u manjim količinama! Za mak se kaže da je “bezopasni opijum kućne apoteke”. Mak djeluje antispazmatično i sedativno, pomaže kod blage nesanice, ne samo kod odraslih, nego i kod djece.
Ja ga koristim u ishrani, zato što ga volim, i nikad nisam osjetila da me “opio”, kao čaša vina, i nikad se nisam “predozirala” kolačem sa makom (bez brašna)… Njami… Ili ste ljubitelj maka ili niste. Tu vam nema pomoći. 🙂
Tips & Tricks: Ako želite posebno aromatian mak, prije upotrebe za pečenje ili kuvanje – tostirajte ga kratko u tavi, bez masti dok ne počne da miriše.
Ukus mu je orašast i aromatičan. Mak je hranljiv i kaloričan. Sjeme maka sadrži i do 50 % masti. Bogato je i magnezijumom koji je i zadužen za naše nerve i mišiće. Pogodan je za ishranu osiromašenu ugljenim hidratima, jer sadrži malo ugljenih hidrata, a mnogo protenina.
Pa tako 100 gr maka ima oko 477 kalorija, i to:
- Masti 40 g
- Proteini 20 g
- Ugljeni hidrati 4.2 g
- Bjelančevine 20,5
Domaći kremasti sladoled sa makom
Sjećam se da smo jeli ovaj sladoled i ne samo sa čokoladom nego i “žuti” – vanila. Mama bi sipala u male čašice i zaledila. Evo je njen recept i kako je ona pravila, na slici ispod. Dakle, varijanta sa šećerom.
Ja ću praviti low carb verziju, dakle bez šećera. Vi svakako uvijek možete umjesto zaslađivača saviti šećer ili med. Upravo, obrnuto od onoga što ja radim. 🙂
Kao što pomenuh, mamin recept mi je bio inspiracija. Vruće je i mrzilo me da dugo kuvam žumanca na pari dok se ne zgusnu. Zato mi je tu poslužio mascarpone sir. A, zasladila sam sa mješavinom eritritola i stevije. Po maminom receptu korišteno je zlatno pravilo: na jedno jaje dvije kašike šećera i ona je koristila bjelanca. Ja pravim bez bjelanaca, sa zaslađivačem i makom. Ako jednostavno niste ljubitelj maka, izostavite ga i dodajte aromu vanile ili još bolje ako imate zrnca mauna vanile. Bjelanca sam ostavila i pravila proteinske pločice…
POTREBNO
- Četiri žumanceta
- 80 – 100 gr zaslađivača (mješavina eritritol i stevija)
- 250 gr mascarponea
- 250 ml mliječne pavlake
- do 50 gr mljevenog maka (ili cijelog)
- malo soka od limuna ili aroma vanile
- prsohvat kurkume (alternativno)
PRIPREMA
- Na niskoj temperaturi rastopiti mascarpone.
- Umutiti žumanca sa zaslađivačem i dodati u raspopljeni mascarpone.
- Na nižoj temperaturi sačekati do vrenja, miješati svo vrijeme, kad provri smanjiti na minimum i bukvalno 2 – 3 minuta pustiti da vri, i dalje miješajući svo vrijeme.
- Skinuti sa ringle, umiješati mak, sok limuna ili vanilu i kurkumu. Masa će se zgusnuti.
- Sačekati da se ohladi, ili hladiti u većoj posudi sa hladnom vodom uz miješanje. Brzo se ohladi.
- Umutiti slatku – mliječnu pavlaku, i postepeno dodavati u ohlađenu smjesu, kašiku po kašiku i miješati.
- Smjesu sipati u mašinu za sladoled i sačekati “da mašina odradi svoje” ili spakovati u kutiju i staviti na par sati da se zaledi.
- Služiti.
Napomena: Ukoliko nemate mašinu za sladoled, ili nećete da sladoled ima led – ne paničite – čitaj dalje… Sva detaljna uputstva šta i kako do pravog domaćeg kremastog sladoleda bez mašine za sladoled i još o mnogo čemu, preporučujem da posjetite blog Maje Babić – Provereni recepti, i to ovde.
A, ukoliko vam se dopada ova divna papirna princeza na fotografiji sa sladoledom i želite da sa svojim mališanima napravite isto, materijal možete pronaći i preuzeti ovde. Princeza je povezana končićima i na vaše pokrete možete da je “oživite”, pomjerate ruke, mašete, njišete haljinu i sl. Vaše princeze biće oduševljene. Mi smo je pravili zajedno.