Čips od kinoe je nova zdrava grickalica na našem meniju. Inače, tokom poslednjih godina kinoa postaje popularna namirnica i doživljava veliki uspon u primjeni bezglutenske ishrane, ishrane sa smanjenim unosom ugljenih hidrata, vegeterijanske ishrane i uopšteno je nezaobilazna u pripremi zdravih recepata. A, evo i zašto…

Šta je, zapravo, kinoa?
Kinoa je sjeme biljke kinoe, a ne žitarica. Često smo u prilici da čujemo da je kinoa zrno. Međutim, kinoa pripada pseudo – žitaricama (lažnim žitaricama). Poistovjećuje se sa žitaricama iz razloga jer ima puno zajedničkog sa žitaricama, samo sjeme podsjeća na zrno ali i priprema sjemena kinoe je poput drugih klasičnih zrna žitarica.
Kinoa sjeme je bez glutena i ima nizak glikemijski indeks. Sadrži mnogo hranljivih vrijednosti, a ima malo kalorija. Kinoa je bogata proteinima, esencijalnim aminokiselinama, vitaminima i mineralima, od kojih su najzastupljeniji željezo, magnezijum i kalcijum.
Postoji bijela, crna i crvena kinoa, bar na našem tržištu. Kao prednost upotrebe kinoe navela bih da ona sadrži složene ugljene hidrate, koji se sporo razlažu u organizmu, ne dižu brzo šećer u krvi i održavaju nas sitim. Kao takva pogodna je za upotrebu i za sve one koji su na opuštenom Low Carb režimu ishrane.
Kalorijska vrijednost kinoe
Oko 100 gr kuvane kinoe ima otprilike 100 kalorija, od toga:
- Proteini 3,5 g
- Ugljeni hidrati 16,7 g
- Masti 1,8 g

Recept za čips od kinoe
Ideja da napravim čips od kinoe došla je spontano. Zapravo sam pravila pizzu sa dnom od kinoe, a čips je bio nus produkt. I, tako, evo me sad sa receptom za super zdravu grickalicu. Ako ste nekada jeli kinou i nije vam se svidjela, ovaj čips promijeniće vaše mišljenje. Oporog i gorkog ukusa nema ni u tragovima. Hrskav i ukusan osvojiće vaša čula. Ako već niste, pružite priliku kinoi. Za recept su vam potrebna samo četiri sastojka.

POTREBNO
- 80 gr sjemena kinoe, ja sam koristila miks – bijela, crvena i crna kinoa
- dvije supene kašike maslinovog ulja
- dvije pune supene kašike nagrubo mljevenog lanenog sjemena
- so (ostali začini po želji – kurkuma, pasta rukole i sl.)
PRIPREMA
- Isprati dobro kinou vodom, dosuti 200 ml hladne vode, dodati malo sirćeta bukvalno pola kašičice, ili soka limuna i kuvati 10 – 12 minuta na laganoj vatri. Sirće se dodaje da neutrališe gorak ukus.
- Posle 10 – tak minuta kuvanja, obratiti pažnju, kinoa ne treba skroz da se ukuva. Što znači da ne kuvamo kinou da upije svu vodu, jer će laneno sjeme da poveže masu.
- U kinou dodamo maslinovo ulje, mljeveni lan, so. Izmiješamo dobro, sačekamo nekoliko minuta da se smjesa poveže.
- Okrenuti pleh za pečenje naopako, postaviti pek papir ovlaš premazan maslinovim uljem, istresti smjesu na papir. Preko staviti drugi pek papir, takođe ovlaš premazan uljem. Rukama malo napraviti disk a ostalo rastanjiti oklagijom. Količina je dovoljna da se rastanji kinoa preko čitavog pleha. Što tanje to bolje. Ako se gornji papir ne može odstraniti, ostavite ga, odlijepićemo ga u toku pečenja.
- Rernu zagrijati na 170 stepeni ili 150 ako imate ventilator, i peći 20 minuta. Izvaditi iz rerne i odstraniti gornji papir. Nastavit peći narednih 15 minuta na 150 stepeni. Izvaditi, rasparčati , odstraniti pleh i staviti bez papira na samu rešetku da se dosuše jos 10 – 15 minuta. Smanjiti temperaturu na 130 stepeni. Pripaziti da ne izgore, bolje neki minut duže peći nego da izgore. Listići treba da budu hrskavi.
Čips od sira
Takođe, napisaću vam još jedan brzinski recept za zdravu grickalicu. Koju možete napraviti sa samo sirom ili pomiješanog sa kinoom. Mi više volimo kada odvojimo.
POTREBNO
- 30 gr gauda ili nekog drugog sira
- 30 gr parmezana
PRIPREMA
- Narendanti na sitno gaude i parmezana. Male količine.
- Iskoristite pek papir od prethodnog pečenja i na njega kašikom redajte gromuljice po plehu. Odmaknite jedne od drugih. Pospite začinima.
- Pecite 10 – tak minuta na 150 stepeni. Kada počnu da blago rumene gotove su. Ostaviti da se ohladi i stegne. Biće, takođe, hrskavi.