Birajmo zdravije LCHF hljeb je posni hljeb sa ovsenim mekinjama i sjemenkama. Ovaj hljeb je zdrav, fermentisan, nevjerovatno ukusan i sit, lijepo se siječe i ne mrvi se. Ukus pečenih sjemenki dominira i razdražuje nepce. Veoma sam zadovoljna ovim hljebom, i ponosna što sam otkrila ovaj posni recept.

Osnova posnog birajmo zdravije LCHF hljeba su ovsene mekinje i sjemenke. Stoga ne bi bilo zgoreg malo reći i o ovsenim mekinjama, ali i o ovsenim pahuljicama i njihovog razlici.
Šta su ovsene mekinje?
Kao što samo ime govori, ovsene mekinje su proizvod napravljen od ovsa. Ovsene mekinje su sirovina koja sadrži oljušten vanjski – površinski sloj ovsenog zrna tzv. opnu i samu klicu zrna ovsa.
Dijelovi ljuske zrna ovsa se odvajaju, melju i tako se zapravo dobijaju ovsene mekinje, one izgledaju kao sitne ljuspice. Ovsene mekinje imaju visok udio mikronutrijenata i vlakana, najmanje ugljenih hidrata odnosno najniži glikemijski iznos u odnosu na bilo koji drugi proizvod od ovsa.

Razlika između ovsenih mekinja i ovsenih pahuljica?
Važno je razumjeti da ovsene pahuljice i ovsene mekinje nisu isto. Ovsene mekinje su zapravo oljuštena opna sa cijelih zrna ovsa. Sa druge strane, pahuljice se dobijaju od cijelog zrna žitarice ali bez tog opna, te vanjske ljuske i time su ovsene pahuljice uskraćene za ono što je najkvalitetnije i nutritivno najbogatije u samom zrnu.
Ovsene mekinje sadrže više vlakana, esencijalnih aminokiselina, te vitamina i minerala. Posebno treba istaći visok sadržaj beta glukana u ovsenim mekinjama. Beta glukan smatra se nutritivnim rudnikom zlata. On prirodno snižava krvni pritisak, holesterol i reguliše šećer u krvi. Međutim da bi beta glukan pokazao svoja dejstva jako je važno da se ovsene mekinje ili cijela žitarica natapaju tj. fermentišu.
Više o ovsenim pahuljicama pogledajte na YouTube videu dr Bojane Mandić – ovde.
Još jedan jako zdrav hljeb bezglutenski hljeb bez praška za pecivo i kvasca, sa pahuljicama i orašastim plodovima pogledajte na linku ovde.
Recept – Birajmo zdravije LCHF hljeb – posni hljeb sa ovsenim mekinjama i sjemenkama
Kao što ste mogli pročitati ovsene mekinje su zdrave i ja ih često koristim kao zamjenu za klasično brašno. Osnovu birajmo zdravije LCHF hljeba čine ovsene mekinje i sjemenke.
Ovsene mekinje su dozovljene i u LCHF ishrani, mada više u opuštenom režimu.
Birajmo zdravije LCHF hljeb sa ovsenim mekinjama i sjemenkama teži 1350 gr i ima na 100 gr 276,6 kcal od toga 14,6 se odnosi na ugljene hidrate. Moja dnevna porcija je od 50 do maksimalno 80 gr.

Sastojci:
300 gr ovsenih mekinja
150 gr sjemenki suncokreta
150 gr sjemenki bundeve
130 gr zlatnog lana (ili običnog)
30 gr psilijuma
20 ml ulja
20 ml sirćeta
2 male kašičice soli
550 ml ključale vode
Postupak:
1. Lan samljeti, dodati 200 ml ključale vode, promiješati žicom za mućenje da bude homogeno, pa dodati preostalih 350 ml vode, sirće i ulje i ponovo promiješati. Ostaviti sa strane 10-ak minuta, da se blago želira.
2. Sve ostale sastojke – ovsene mekinje (nemljevene), sjemenke suncokreta i bundeve (cijele) i psilijum prvo dobro izmiješajte, pa dodajte u smjesu sa lanom. Najbolje dobro rukom sjediniti kao i obično tijesto. Sipajte u kalup za hljeb (u mom slučaju dužina 18, širina 10, visina 9 cm) obložen pek papirom i ostavite preko noći na sobnoj temperaturi da se fermentiše i dobro povežu i sjedine sastojci. Slobodno napunite kalup do vrha, ovaj hljeb neće rasti ni malo.
3. Sutradan peći oko pola sata na 220 stepeni (200 sa ventilatorom), izvaditi iz kalupa i odstraniti papir, pa nastaviti pečenje još sat vremena na 180 stepeni (160 sa ventilatorom), na rešetki od rerne. Prije sječenja ostavite da se hljeb u potpunosti ohladi.
Hljeb je zgodan da ga isiječete i zaledite, tostirtate ili pohujete. Potrajao nam je sedam dana, i može danima da stoji na sobnoj temperaturi bez da se pokvari.
P.S. Kako izgleda i kako se lijepo siječe hljeb – pogledajte reels na mom instagram profilu, @birajmozdravije.
Napomena: Ukoliko vam je rerna slabija možete produžiti eventualno pečenje još 10tak minuta.
Isprobala sam ga, hleb je divan.
Zaista je zaistan, dva parčeta je ihaaaj, često mi je i jedno dovoljno.
Gust je, ali nije “neprijatno” vlažan kao što nekad hlebovi ovog tipa umeju da budu.
Puna, hrskava kora, je nešto savršeno.
Isto i parče hleba, kad se iseče tanje i tostira na tiganju…
Hvala Ivana, na izvrsnomreceptu, na energiji uloženoj u konstantno isprobavanje i osmišljavanje novih LCHF recepata, i na divnom mentorsvtu u okviru izazova Birajmo zdravije!
p.s.
Planiram sledeći put da ga pečem u većoj okrugloj formi, kao neku tanku pogaču, da imam više korice 😉
Draga Majo,
hvala ti na podijeljenom komentaru i iskustvu. Drago mi je da ti se ovaj hljeb sviđa i da imaš ideja da eksperimentišeš dalje. Javi nam utiske.
Lijep pozdrav,
Ivana