Bezglutenski hljeb od fermentisane heljde. Hljeb od jednog sastojka, dobija se natapanjem i fermentisanjem sirove heljde. Jako sit i zdrav hljeb.
Pređi na recept! Ali pročitaj napomene! Biće ti od koristi!
Mnogo mi je drago što sam konačno našla vremena za moje eksperimente. I presrećna sam što je ovaj hljeb (i još dva druga) tako fino uspio.
Znate li zašto je to tako? Pa ovo je hljeb od bukvalno 2 sastojka?!
Šta kažete:
- bez brašna
- bez glutena
- bez kvasca
- bez jaja
- bez mliječnih proizvoda
Pa, od čega je onda, pitate se?! Slijedi nastavak za radoznalce :-).
Još krajem novembra 2020. godine sam napisala teze i smjernice za ove hljebove. Ispunila tabelu sa alternativama. Pozvala na mom Instagram profilu @birajmozdravije, voljne i radoznale za učešće i tada smo pravile zajedno.
Svaka je izabrala jednu varijantu, a bile su tri:
- Fermentisano sjeme (“zrno”) heljde
- Fermentisano zrno prosa i sjeme suncokreta
- Fermentisano sjeme kinoe i konopolje (moj favorit!)
Svakoj od nas je hljeb uspio, pale su bilješke i fotke ali je ostalo da ja sve ponaosob “testiram”, dakle pečem iznova, pobilježim, premjerim i, naravno, fotkam sve. I, tako se to odužilo, sve do sada.
“Ko zna zašto je to dobro” – u prilici smo često čuti baš ovu rečenicu. Ali, evo reći ću vam i zašto je dobro. Ljeto, vrućine i toplota su idealne za fermentaciju i ovakvu “rabotu”. I, dobro je da sam baš sad krenula da sve to natenane završim.
E, sada recepti za bezglutenski hljeb od fermentisane heljde se mogu naći na Internetu, tu i tamo uz male izmjene. Kod mene je recimo veća količina tečnosti u pitanju, ali i sama takstura hljeba je malo drugačija.
Prije nego što se bacite na čitanje, želim da vas podsjetim i za druge bezglutenske hljebove na blogu:
Bezglutenski hljeb koji se ne mijesi
Bezglutenski hljeb sa prirodnim kvascem
Bezglutenski tost hljeb
Recept – Bezglutenski hljeb od fermentisane heljde
Ne koristiti metalne posude ni kašike. Najbolje stakleno posuđe, ili plastično. Drvene kašike ili plastične špatule.
Natapanje najbolje početi rano ujutru a fermentaciju preko noći, ili obrnuto. Kako vam već odgovara. Ukoliko ste u radnoj obavezi prilagodite sebi tu organizaciju. Obratite pažnju da ne kupite pečeno nego sirovo sjeme heljde!
Sve detalje oko pravljenja ovog hljeba i postupka pogledajte na mom instagram profilu ovde.
Sastojci:
500 gr sjemena sirove heljde
1 l mlake vode za natapanje
300 ml mlake vode
1 kašika soka od limuna
1 kašika sirćeta
9 gr soli
Postupak:
1. Ujutro! U jednoj posudi natopiti navedenu količinu sjemena heljde sa 1 l mlake vode. Poklopiti i ostaviti na sobnoj temperaturi do uveče. Heljdu natapati minimalno 6 sati, najbolje 12h.
2. Nakon vremena natapanja kratko isprati heljdu.
3. Umlačiti 300 ml vode i u nekoliko navrata miksati heljdu uz po malo dodavanje vode. Morate dobiti kašu.
Ja sam miksala iz pet puta u mikseru za smuti i pri tome rasporedite vodu za svih pet porcija heljde. Masa treba da bude jednolična i malo gušća od smjese za palačinke. Što bolje usitnite to će biti bolja struktura hljeba. Najbolje je kada uzmete smjesu da pod prstima ne osjećate nesamljevene grudvice.
4. Uveče! Izmiksanu heljdu (sada već kašu) vratiti u posudu, dodati sok limuna i sirće, dobro izmiješati i prekriti čistom kuhinjskom krpom ili poklopcem. Ostaviti preko noći na toplom mjestu 12 – 15h da se fermentiše. Nakon fermentacije smjesa treba da ima male mjehuriće, bude “pufnasta”, ali i da se volumen tijesta povećao.
Napominjem da vrijeme fermentisanja može trajati neki sat duže ili kraće. Recimo, u ljeto, kada su visoke temperature, i temperatura tijesta je oko 28 stepeni, ja sam fermentisala 10 sati, dok sam zimus fermentisala 15h. Ukoliko se pojaviti voda na površini, lagano je umiješati kašikom. Ali i to je znak da fermentacija treba da bude duža. Što duže odstoji aromatičnije je, i blago kiselije.
5. Sutradan! Prije pečenja zagrijati rernu na 220 stepeni.
6. Obložiti formu za pečene papirom za pečenje, tako da papir viri iz forme. Da biste kasnije lakše izvadili hljeb pomoću papira za pečenje. Ja sam koristila formu dužine 25 cm a visoku 10 cm.
7. Sa kašikom (koja nije metalna) lagano umiješati so i istresti tijesto u formu za pečenje. Ukoliko nemate poklopac za pekač, formu prekrijte aluminijumskom folijom, koju ćemo u toku pečenja otkloniti.
8. Kada se rerna zagrije peći hljeb prvih 20 min na 220 stepeni, zatim smanjiti temperaturu na 200 stepeni i peći hljeb još 50 – 60 tak minuta. Pola sata pred kraj pečenja možete izvaditi hljeb iz forme i staviti na rešetku da se peče tih poslednih pola sata.
9. Kada je hljeb pečen ostavite ga da se kratko ohladi, a potom lagano izvaditi hljeb pomoću papira za pečenje i ovaj put ostavite da se potpuno ohladi.
Ovakvi hljebovi su totalni hit za mene! U narednom postu pogledajte i moj favorit – bezglutenski hljeb od fermentisane kinoe i konoplje. Imaćete priliku pogledati i tabelu sa alternativama i sastavima za sve tri vrste hljeba i pogledajte dobro fotke. Odmah da vam kažem.
DA! Moguće je.
Moja inspiracija za ove hljebove jeste blog KochTrotz, ali i knjiga Genial glutenfrei Backen, autorke Stefanie Grauer – Stojanovic. U ovoj knjizi Stefanie je predstavila sve tri varijante ovog bezglutenskog hljeba.
Da li mogu da koristim blender ili štapni mikser? Hvala : )
Ja nisam koristila, ali probajte. Suština je da se sve dobro izmiksa u homogenu strukturu, onda će hljeb biti bolji. Ako du vam uređaju jaki ne bi trebalo da ne uspije.
Bitna je posle fermentacija i da je toplo.
Evo šaljem Vam i link sa instagrama, tamo ima detaljno objašnjeno i snimljeni postupci i da vidite kako izgleda struktura tijesta.
https://www.instagram.com/s/aGlnaGxpZ2h0OjE3OTUzMzQ2Njc0NTA1OTM3?story_media_id=2630927169879290371_38737501122&utm_medium=copy_link
Javite o uspjehu.
Srdačan pozdrav