Ulje od šargarepe – mazerat možete veoma jednostavno napraviti sami. Ono ima malu zaštitu od sunčevih zraka, ali zato njeguje kožu vrijednim provitaminom A i važnim antioksidantima. Plus vašoj koži daje poseban ten. Takođe, ulje od šargarepe je poznato i kao najbolje prirodno ulje protiv starenja.
Ulje od šargarepe koristim za svakodnevnu njegu ljeti, ali i kao osnovnu zaštitu od sunčevih zraka.
Provitamin A sadržan u šargarepi daje koži blago narandžastu boju i laganu zaštitu od sunca, zaštitni faktor 2 – 3. Ako za ekstrakciju odaberete i ulje koje ima prirodni faktor zaštite od sunca u sebi, kao što je susamovo ulje ili jojobino, dobićete laganu zaštitu od sunca (faktor 3 – 5) sa kojom možete otpočeti svaki dan. Ako ga koristite prvenstveno kao zaštitu od UV zraka, onda se preporučuje njegova upotreba kada je koža potamnjela ili kada je sunca slabije.
Naravno, izlaganje suncu kada je ono najjače zahtijeva dodatnu zaštitu od sunca. Posebno se to odnosi na svjetlije tipove kože, ali i djecu. Ja, ipak, biram sklanjanje u hladovinu u tim „udarnim“ satima.
Srećom da jako brzo dobijem boju od sunca, pa imam već izgrađen nivo samozaštite. Uz ovo ulje imam zaštitu prije podne i u kasne poslepodnevne sate. Inače, ulje mažem na kožu neovisno od sunčanja, daje koži posebnu mekoću ali i sjajan ten.
Ulje od šargarepe, ali i drugih biljaka i komponenata možemo jako jednostavno napraviti i sami. Sam taj postupak izrade se naziva mazerat.
Šta je mazerat?
Mazerat je, zapravo, postupak u kome se djelotvorni sastojci iz biljaka estrahuju (prenoste, otapaju) u ulju.
Ulja se mogu ekstrakovati vruća ili hladna.
Dakle, postoji topla i hladna ekstrakcija.
Topla ekstrakcija je brza i traje dva do tri sata. Biljke se preliju uljem i puste da se namaču 2 – 3 sata na temperaturi od 60 stepeni. Zatim se ulje procijedi i spremno je za upotrebu.
Hladna ekstrakcija traje mnogo duže, najmanje dvije sedmice, obično četiri sedmice. Natopljene biljke stoje u ulju na sunčanom mjestu, s vremena na vrijeme je potrebno promućkati sadržaj.
Primjer hladne ekstrajcije je ulje kantariona, detaljnije pogledajte i sami ovde.
Što se tiče samih ulja najbolje je koristiti kvalitetna ulja, hladno cijeđena ulja.
Osnovni recept za macerat
Osnovni recept za macetat je jako jednostavan:
- Napuniti ¼ sterilne tegle biljkama ili drugim komponentama po izboru.
Napomena: Komponenta koja se namače u ulje treba da bude suva, jer u protivnom može nastati plijesan. Primjer sa narendanom šargarepom. Narendati pa je prosušiti na suncu prije namakanja. - Preliti sadržaj sa uljem tako da se sav sadržaj potopi uljem.
- Pustiti da ekstrakt ulja odstoji u zavisnosti koju ste metodu izabrali. (Brzu ili sporiju, odnosno toplu ili hladnu ekstrakciju).
- Gotovo ulje procijediti kroz gazu. Čuvati u staklenoj boci (poželjno tamnoj) na tamnom mjestu.
Teoretski ovakva ulja imaju neograničen rok trajanja, ali uljem vremenom oksidira i ako su to ulja koja koristite za kuvanje, onda ne bi trebalo da se koriste više u te svrhe (kao aromatizovano ulje sa začinksim biljkama koje sam već pravila i predstavila vam).
Ulje od šargarepe – macerat
Ulje šargarepe se može samostalno koristiti za njegu kože ili za jačanje kose. Ono sadrži beta karoten i vitamin A. Dok vitamin A djeluje protiv preranog starenja kože, beta karoten je zadužen za blago samopotamljivanje kože.
Konkretno za izradu mazerata odnosno ulja od šargarepe vam je potrebno:
- 2 organske šargarepe
- Oko 250 ml ulja (ja sam koristila susamovo)
- Čista tegla
Oguliti i narendati šargarepu i ostaviti je malo na suncu da se prosuši.
Zatim u teglu staviti narendanu šargarepu i preliti je sa uljem. Šargarepa mora biti u potpunosti prelivena uljem.
U zavisnosti da li ste se odlučili za toplu ili hladnu ekstrakciju, tako ćete i praviti.
Topla ekstrakcija – ostavite teglu na temperaturi od 60 stepeni 2 – 3 sata. Najbolje otvorenu, bez poklopca, da tečnost može da isparava. Povremeno promiješati.
Hladna ekstrakcija – teglu poklopiti i zavrnuti poklopac i ostaviti na sunčano mjesto od dvije do četiri sedmice. Povremeno protresti sadržaj tegle.
Nakon završene ekstrakcije, ulje procijediti kroz gazu i čuvati na tamnom mjestu.
Zajedno sa šargarepom možete dodati i 3 do 4 mlada (zelena) oraha – za preplanulu put, ali neka vam to ne bude granica. Po želji moćete dodati i druge biljkej, poput lavande, nevena i slično. Kada procijedim ulje obično dodam nekoliko kapi eteričnog ulja po želji. Takođe može se dodati i nekoliko kapi vitamina E, što svakako smanjuje i rizik da se ulje užegne.
Ako želite da napravite ulje od šargarepe za nekoliko sati, onda je svakako metoda tople ekstrakcije preporučljiva. Izvor: Utopia.de.