Ratatuj – zdravo i ukusno francusko jelo – složenac od povrća, poznato širom svijeta. Privuće vas prvo na izgled, a onda i na ukus! Specijalitet koji ne treba da propustite!

Ratatuj
Ratatuj je jelo od povrća koje potiče iz oblasti Provanse, juga Francuske, gde je dugo predstavljalo sliku hrane siromašnih ljudi. Jelo je danas poznato daleko izvan francuskih granica i od njega je nastalo prefinjeno jelo. Pravi specijalitet!
Ratatuj se može praviti na dva načina.
Patlidžan, tikvice, paprika i paradajz -kao složenac od ljetnog povrća koji se peče zajedno sa svježim začinskim biljem i maslinovim uljem ili se kuva kao vrsta gulaša, paprikaša od povrća. Poslužuje se topao ili hladan.
Od čega se pravi Ratatuj?
Klasika? Pravi se sa paradajzom iz moje bašte – onim sazrelim na suncu :-), tikvicama, slatkim paprikama, patlidžanom, crvenim lukom i bijelim lukom.
Neizostavni su i začini Provanse. Ruzmarin, majčina dušica, čubar i bosiljak. Njima se mogu mogu dodati i lavanda, origano i mažuran.
Pripremite kvalitetno maslinovo ulje, so i biber. I spremite se za svoju misiju Ratatuja – Ratatouille!

Recept ratatuja privukao me još kada sam gledala istoimeni film, u kome Remy sprema seljačko jelo Ratattuille koje oduševi francuskog kritičara. Moram vam priznati da sam se još davnih dana dok sam gledala taj film, oduševila receptom, ili bar onim što sam vidjela.
A, onda sam posle uvijek vrebala priliku, odnosno čekala ljeto, domaće povrće, ono zrelo na suncu i bez špricanja, najsočnije i najukusnije. Pa kada se sve kockice poklope ne bih bila zadovoljna fotografijama koje ni blizu nisu odgovarale čaroliji ukusa i tako mic po mic i nikad ja da posložim kockice.
Imam tako spisak sa jelima koja su idealna da se prave ljeti. Baš zahvaljujući obilju zrelog i ukusnog domaćeg povrća. Prošle godine sam objavila punjeni paradajz. Mnogo sam ponosna na svoju baštu i domaće povrće. Ali ove godine ljeto je kasnilo, pa i plodovi moje bašte bili u punom zrenju u avgustu mjesecu.
Konačno sam se uspjela nakaniti i pravila sam i šakšuku. Sve je tako slično a ipak tako različito. Opet bi vas svo ovo povrće moglo asocirati na sataraš ili bećarac, baš kao i sa šakšukom, ali nije!
Ratatuj stoji na spisku čekanja već odavno. Stoga sam se bacila na posao! Lijepo sam sama sebi zabranila da pravim i fotkam nova jela dok bar nešto sa spiska ne otkačim!

Recept – Ratatuj (Ratattouille)
Kod ratatuja je važno da se povrće ne raspadne, ne izgubi svoj oblik! Ne da se skaši, nego da ostane blago “hrskavo”! Ratatuj se može praviti na dva načina, kao složenac od povrća čiji recept vam i predstavljam ili da se kuva kao paprikaš od povrća.
Obratite pažnju da povrće bude približno iste veličine, kako biste ga lijepo poslagali a i da se sve isto ispeče.
POTREBNO
Povrće:
- dva manja baby patlidžana
- jedna manja zelena tikvica
- jedna manja žuta tikvica
- 4 manja paradajza
- maslinovo ulje
- začini
Za sos:
- 3 kašike maslinovog ulja
- 1 glavica crvenog luka, sitno isjeckati
- 2 čena bijelog luka, sitno isjeckati
- 400 gr paradajz pelata iz konzerve
- začini: timjan, bosiljak, lovor, peršun ili nešto od gore pomenutih začina Provanse
- so, biber

PRIPREMA
- Prvo pripremite svo povrće, operite, očistite i isjeckajte. Tikvice, patlidžan i paradajz narežite na kriške debljine pola centimetra. Luk nasjekajte na sitno.
- Na laganoj vatri u tiganju zagrijte maslinovo ulje, i kratko prodinstajte isjeckan crveni i bijeli luk.
- Zatim dodajte paradajz pelat, timjan i lovorov list. Dinstajte 10 minuta i pustite da proključa. Začinite solju, biberom i začinskim biljem.
- Rernu zagrijte na 180 stepeni.
- U vatrostalnu ili keramičku posudu stavite paradajz sos, a preko sosa redajte – slažite naizmenično isječene kriške povrća. Ali tako da ih blago nakosite i lagano potisnete u sos.
- Poredano povrće poprskajte sa kašikom maslinovog ulja i pospite začinima.
- Prekrijte aluminijumskom folijom i pecite 30 minuta, zatim skinite foliju i ostavite da se sve peče još 20 -tak minuta na istoj temperaturi.
- Poslužite toplo ili hladno.