Proja sa prirodnim kvascem. Mekana, lijepa i vazdušasta proja. Proja koju obožavaju moja djeca. Praktična je i hranljiva za dječiju užinu.
Voljela bih da vam pišem na dugo i na široko, ali evo već izvjesno vrijeme kod nas je tempo zaista turbulentan i nemam vremena.
Želja da sa vama podijelim još jedna recept je jaka. Iako nemam vremena da eksperimentišem i posvetim se novim receptima, imam dosta recepata koje nisam stigla da objavim i podijelim sa vama. Ipak sam te recepte pribilježila,neke i fotkala i rado im se vraćam. Jedan od njih je svakako i proja sa prirodnim kvascem.
Ima samo jedna caka dragi moji – ukoliko ne želite klasičnu proju sa kiselim vodom – za ovu proju sa prirodnim kvascem vam je potreban bezglutenski prirodni kvasac. Kako da njega izradite pročitajte na linku ovde.
Ja se rado sjećam proje/prove koje je pravila moja majka i baka. Proju su pravile najjednostavnije sa bijelim kukuruznim brašnom i kiselom vodom. Bukvalno pomiješate ova dva sastojka, posolite i pečete. Ako je masa rjeđa proja je mekša i obrnuto.
Međutim, ovo je kao proja slani kolač. I ovde naravno imate alternativu, možete koristit prašak za pecivo. Ali ja sam uvijek iznova i iznova odušeljena “moćima” prirodnom kvasca.
Recept – Proja sa prirodnim kvascem
Ovu proju sam pravila uveče, tj. pomiješala sve sastojke i ostavila na sobnoj temperature preko noći. Nekih 12 sati sobne fermentacije. Ujutru sam pekla.
Proju možete praviti i sa projinim bijelim krupnim brašnom. To obično kupujem na pijacama. Probala sam i tako je uspjelo. Poslednja fotka ispod recepta.
POTREBNO
- 50 gr neaktivnog (neosjveženog) bezglutenskog startera
- 500 ml jogurta
- 100 gr feta sira (ili nekog sličnog)
- 3 jaja
- 50 gr palente
- 150 gr finog kukuruznog brašna
- 50 gr rastopljenog butera
- 1 kafena kašičica soli
- 1 kašika šećera
PRIPREMA
- Neosvježeni starter izvaditi iz frižidera i ostaviti nekih pola sata na sobnoj temperaturi da dostigne istu.
- Izvagati i pomiješati sve sastojke u jednu posudu. Najbolje staklenu ili plastičnu sa poklopcem.
- Smjesa će biti rjeđa.
- Posudu poklopiti i ostaviti da se fermentiše na sobnoj temperaturi. Kod mene je stajalo 12 sati.
- Ujutru će smjesa biti još rjeđa, neka vas to ne brine.
- Zagrijati rernu na maksimum.
- Pleh obložiti papirom za pečenje.
- Smjesu izliti u pleh i peći prvih 20 min na 220 stepeni, i još 20 tak minuta na 200 stepeni. Vrijeme pečenja može malo varirati što će zavisiti od jačine rerne. Vidjećete po boji i blagom rumenilu da je pečena.