Paradajz punjen sa lisičarkama i pirinčem je jelo koje će vas iznenaditi ukusom, a svakako i zasititi. Paradajz je izuzetno zdrav. Sigurno to znate. Ali zašto je to tako? Šta je to što ga čini tako zdravim? Da li ste znali da je paradajz zapravo voće?!

Paradajz
Obožavam ljeto! I sve što sa njim dolazi! Obožavam povrće! Obožavam paradajz. Njegovu crvenu boju i sočan sladak ukus. Prosto ne mogu da zamislim da neko ne voli paradajz.
Mogućnosti njegove upotrebe su velike. Jednostavno ne znam kako prije da ga konzumiram. Jedem ga svježeg, u salatama, ali i obrađenog u jelima, ili aromatičnim sosevima, ili u zimnici. Da li neko može da zamisli pizzu bez paradajz sosa? E, pa, sve to i još mnogo toga je paradajz!
Paradajz, voće ili povrće?!
Da li znate da je paradajz, zapravo, voće?! Da, botanički paradajz je voće ali smo ga mi prekrstili u kulinarskoj upotrebi u povrće. Porijeklom je iz Južne Amerike, i zajedno sa krompirom je donešen u Evropu. Prvo je donešen u Španiju i Portugaliju tokom Kolumbovih putovanja.
Paradajz je jednogodišnja biljka, a njegovi srodnici su krompir, paprika, duvan i patliđžan.

Zdravstvene prednosti paradajza
Paradajz zauzima posebno mjesto u kulinarskoj upotrebi, prvenstveno zbog svog posebog ukusa. Međutim, trebalo bi obratiti pažnju i na prednosti koje paradajz ima na naše zdravlje.
Sprovedeno je dosta istraživanja koja su imala za cilj da utvrde djelovanje upotrebe paradajza na zdravlje čovjeka. Otkriveno je dosta ljekovitih svojstava paradajza.
Paradajz sadrži dosta hranljivih materija, a istovremeno je niskokaloričan. Kao takav nezaobilazan je kod pravilne i zdrave ishrane i osoba koje žele da mršaju, ali i da održavaju kilažu. Paradajz čine 95% vode.

Otprilike 100 gr zrelog paradajza ima 19 kalorija, i to:
- proteini 0,7 g
- ugljeni hidrati 3,5g, od toga šećeri 3,2 g
- vlakna 1 g
- masti 0,1 g.
Podaci preuzeti odavde.
Paradajz je poznat kao veliki izvor likopena. Dalje paradajz obiluje i vitaminom C, kalijumom i folnom kiselinom.
Likopen je zadužen za antioksidativna svojstva paradajza, koja štite naše tijelo od slobodnih radikala i prevremenog starenja. Takođe, likopen pomaže u borbi protiv mnogih bolesti. Ono što je zanimljivo napomenuti jeste da iskoristivost likopena raste sa termičkom obradom paradajza. Što znači da se kuvanjem paradajza, povećava, a ne smanjuje likopen.
Vitamin C sadržan u paradajzu jača naš imuni sistem. Kalijum je jako važan za održavanje odnosno kontrolu krvnog pritiska ali i sprečavanje bolesti srca. Folna kiselina je bitna, prije svega, u trudnoći.
Nadam se da ste naučili nešto novo. Ja sam znala da je paradajz zdrav i niskokaloričan. Ali konkretno kako i zašto nisam bila svjesna… I, bila sam ubijeđena da je paradajz povrće.
Pored paradajza, paprike i krastavci su jako zdravi i niskokalorični. Pogledajte i recepte sa njima:
Paprike punjene sirom, slaninicom i začinskim biljem
Špagete od krastavaca
Paradajz punjen sa lisičarkama i pirinčem
Sada, polako možemo da pređemo na recept. Jasno je da je važno da jedemo svakodnevno paradajz i u različitim varijantama. Ja vam preporučujem paradajz punjen sa lisičarkama i pirinčem. Vi svakako pustite mašti na volju i filujte paradajz i sa drugim kombinacijama, pečurkama i kinoom, amarantom, bulgurom, prosom. Mogućnosti su, zaista, neograničene. Iskreno, prvobitno sam i htjela da isprobam kinoou ili amarant, ali moj suprug obožava pirinač. Tako da sam ostala pri pomenutoj kombinaciji.

Napomena: Jelo je vegansko, ne sadrži meso, ribu, niti jaja ni mliječne proizvode.
POTREBNO
- četiri veća paradajza, poželjno čvršća (ili pet paradajza srednje veličine)
- 250 gr lisičarki ili nekih drugih pečuraka
- 60 gr pirinča
- manja glavica crvenog luka
- nekoliko čena bijelog luka
- maslinovo ulje – 4 kašike
- začini: so, kurkuma, biber, crvena paprika, origano
PRIPREMA
- Oguliti crveni i bijeli luk i isjeckati luk.
- Dinstati luk na maslinovom ulju, desetak minuta.
- Oprati paradajz, osjeći “kape” sa peteljkom i sačuvati za kraj. Lagano izdubiti paradajz, isjeckati na manje parčiće i dodati luku da se dinsta. Dinstati zajedno još nekoliko minuta.
- Oprati lisičarke, isjeckati na manje komatiće i dodati luku i paradajzu.
- U međuvremenu, dok dinstate luk, paradajz i pečurke, isprati pirinač u nekoliko voda i kuvati nekih sedam minuta. Ocijediti vodu i dodati kuvani pirinač paradajzu i pečurkama. Sve sjediniti i krčati dva – tri minuta.
- Začiniti sa soli, paprikom, biberom, i origanom po želji. Lijepo se uklapa i svježi peršun.
- Puniti paradajz obilno i poklopiti kapama od paradajza.
- Redati punjeni paradajz u formu u kojoj pečete.
- Peći u zagrijanoj rerni na 170 stepeni 45 – 50 minuta.
- Služiti. Prijatno.