Palačinke od heljde i suncokreta su palačinke bez glutena, jaja i mlijeka. Obradovaće sve vas koji želite zdrave palačinke, ali ne smijete koristiti jaja i mlijeko. Ili jednostavno postite ili čak želite manje kalorične palačinke. Plus sve to bez glutena! Da, moguće je.

O heljdi sam vam već malo pisala, kada sam objavila recept za kolačiće sa bundevom i heljdom. Ali, evo, ipak malo da se podsjetimo.
Heljda
Heljda je sjeme zeljaste biljke, a ne žitarica. Ona je takozvana lažna žitarica – odnosno – pseudožitarica. Baš kao i kinoa, a tu, takođe, spada i amarant. Heljda se poistovjećuje sa žitaricama, jer samo sjeme podsjeća na zrno žitarice, a i sama priprema je slična kao kod drugih žitarica.
Ono što je važno napomenuti jeste da je heljda bez glutena. Kao takva zauzima posebno mjesto u ishrani osoba koje ne podnose gluten. Zahvaljujući svom nutritivnom sadržaju heljda je popularna i u paleo ishrani. Heljda sadrži negdje manje, negdje više ugljenih hidrata u odnosu na druge žitarice. Recimo, manje od pšenice i raži, ali više od ovsa. Ugljeni hidrati koje sadrži heljda su složeni i polako utiču na povećanje nivoa šećera u krvi i ne opterećujući dodatno organizam.
Heljda je veoma korisna i zdrava pseudožitarica. Sjeme joj neobično izgleda, više podsjeća na zrno, odnosno žitaricu. Od nje se mogu spremati veoma ukusna jela, a od zrna ili brašna heljde i mnogi pekarski proizvodi.
Palačinke od heljde i suncokreta su veoma jednostavne i praktične za napraviti. Riječ je o bezglutenskim palačinkama za koje su vam, bukvalno, potrebna tri sastojka. Ni jedan od njih nisu jaja, mlijeko, a ni brašno. Palačinke sam prvobitno pravila upravo od same sirove heljde koju sam prethodno natapala preko noći. A onda sam “otišla” malo dalje i tome dodala i sjeme suncokreta. Dakle, heljda, suncokret i voda su glavni sastojci ovih palačinaka. Bilo da želite slatke ili slane varijante, tanje ili deblje palačinke. Osnovu imate.

Recept – Palačinke od heljde i suncokreta
Palačinke od hljede i suncokreta – hranljive i site palačinke sa samo dva sastojka. Vodu i so nisam računala :-). Prednost ovakvih palačinaka ne samo da je u hranljivosti nego i praktičnosti. Veče je, nemate pecivo za sutra. Bez problema. Potopite samo sjeme heljde i sunockreta u dovoljno vode, sutradan sve to izmiksate i pečete. Jednostavno, da jednostavnije ne može biti.
Natapanje heljde i suncokreta je poželjno zbog oslobađanja fitinske kiseline koja se nalazi u sjemenu biljaka. Fitinska kiselina sprečava apsorpciju minerala tokom obroka, odnosno narušava apsorpciju gvožđa, cinka i kalcijuma.
POTREBNO
- 70 gr sirovog sjemena heljde
- 70 gr sirovog sjemena suncokreta
- 220 ml vode
- 1/4 kašičice soli
- dvije kašike maslinovog ulja (alternativno, probala sam i bez ulja ukoliko imate dobar tiganj, a idealno za one koji poste na vodi)

PRIPREMA
- Sirovo sjeme heljde i suncokret potopite u 220 ml vode i ostaviti da se natapa preko noći. Svakako natapati minimalno šest sati.
Praktično i bez prljanja sudova jeste da odmah sve stavite u sjecka u kome ćete nakon natapanja, sve zajedno izmiksati u homogenu masu. - Nakon natapanja dodati so i dvije kašike maslinovog ulja i sve dobro izmiksati u homogenu masu.
- Zagrijati tiganj, stavljati po dvije do tri supene kašike izmiksane mase i peći palačinke. Svaku palačinku peći po nekoliko minuta sa jedne strane, a kada porumene i uhvate koricu preokrenuti i peći i drugu stranu.
Od navedene količine dobije se nekih 6 palačinki prečnika 6 cm. Poduplajte mjeru ukoliko želite veću količinu istih.
Ukoliko ste ipak ljubitelj klasičnih palačinki, Maja Babić je, takođe, pravila palačinke od sirove heljde ali sa jajima. Ova varijanta nije posna, ali su palačinke svakako zdrave, site i hranljive.