LCHF hljeb je, zapravo, hljeb sa mljevenim blanširanim bademima. Ukusan ali i na oko lijep. Jednostavan za pripremu, sa još jednostavnijim sastojcima. Savršen za dane kada želite da smanjite ugljene hidrate iz žitarica.

Sada već ima više od sedam godina kako sam počela da vodim računa o ishrani. Moju životnu priču, zašto i kako sam krenula da vodim računa o ishrani pročitajte ovde.
Kada sam “sredila” insulin prestala sam da se hranim strogo po jelovniku ali sam i dalje vodila računa šta jedem i koliko. Tu i tamo ponekada sam jela ražani hljeb sa prirodnim kvascem, sočivo, heljdu, kinou ali i druge namirnice koji sadrže složene ugljene hidrate. Ipak, vremenom za nekih godinu i po mi se insulin opet poremetio. Nema mi druge nego da opet krenem po jelovniku, koji možete pogledati ovde.
S obzirom da sam fotke ovog hljeba već objavila na mom instagram profilu @birajmozdravije, to je zaista izazvalo vašu reakciju i mnogo pitanja. Prvenstveno kakav je to lchf hljeb i kakva je to uopšte ishana.
Pa, evo ukratko da se osvrnem na to.
Šta je LCHF (Low Carb High Fat) ishrana?
LCHF ishrana je postala apsolutni trend u svijetu. Sve više ljudi se odlučuje baš za ovu ishranu, bilo zbog zdravstvenih razloga, bilo zbog viška kilograma. Ovakva ishrana podrazumijeva dugotrajnu promjenu navika ishrane kako bi postigli, a dalje i održali idealno zdravstveno stanje.
Low Carb ishrana je osiromašena ugljenim hidratima, a bogata proteinima i zdravim mastima. Bazira se na namirnicama organskog porijekla. Namirnice bogate ugljenim hidratima, odnosno žitarice, glutenske ali i bezglutenske, zatim mahunarke, posebno slatkiši se ne konzumiraju. Takođe, oprez je i na unosu voću, dozvoljeno je voće sa niskim sadržajem šećera i to u ograničenim količinama. Ovom ishranom brzo gubimo višak kilograma, a, ipak, se osjećamo dobro i sito.

Jedan od mojih omiljenih blogova koje sam posjećivala jeste Julijin blog Lachfoodies. Ne sjećam se da sam prije 7 godina mogla da nađem mnogo Low Carb recepata na našem jeziku. Čak sam i sama otrkivala tu ishranu, i skontala šta u stvari LCHF znači.
Julijin blog bio je pravo otkrovenje, ali i prve riječi i rečenice koje sam sricala na Njemačkom. Ona je tada bila na početku svoje blogovske karijere. Tačno se može primijetiti koliko je napradovala godinama unazad.
Elem, recept za ovaj LCHF hljeb sam davno begenisala, ali nikako se nisam usuđivala da ga probam. Stalno me nešto drugo odvlačilo na neke treće strane.
U originalnom receptu ona koristi bademovo brašno. To mi je uvijek bila prva barijera, jer 200 gr bademovog brašna ovde košta 8 eura, a 200 gr mljevenog blanširanog badema košta 2 eura.
Posle toliko godina, ponovo sam sebi isplanirala jelovnik, sada je već treća sedmica kako se pridržavam istog. Kako je izgledao moj lični jelovnik prve sedmice, tokom koje sam postigla i najbolje rezultate, možete pogledati ovde.

Tako je došlo na red da pružim priliku i ovom LCHF hljebu. Ja sam ga pravila sa mljevenim blanširanim bademima i prosto sam se oduševila istim. Posle svih mojih eksperimentisanja sa sourdough/prirodnim starterom, ovaj hljeb je “mala maca” što se tiče jednostavnosti pripreme, ali Bogami i po malom broju potrebnih sastojaka.
Jedini nedostatak jeste dugotrajnost. Stoga ne predlažem da ga držite danima na sobnoj temperaturi kao hljeb sa prirodnim kvascem i žitaricama. Čuvajte ga u frižideru, ili ga isijecite pa zaledite kriške i koristite po potrebi, takođe ga možete i tostirati.
Napomenula bih da je tokom pečenja mirisao kao ni jedan drugi biskvit sa sve brašnom i šećerom. A, ni jednog od tog dvoje nema :-). Zato sam već dobila inspiraciju i imam ideje za slatka LCHF peciva sa istim.
I, da prva vaša pitanja i komentari bili su: “Ima li ukus kolača?”
Ukoliko niste dvije sedmice okusili nikakav pekarski proizvod od žitarica, moj odgovor je: “Ne!” Nema ukus kolača, i savršeno se slaže uz slano ali i uz slatko.
Da li ste i vi nestrpljivi kao i ja da pređem na recept?!
Recept – LCHF hljeb, bijeli hljeb sa mljevenim blanširanim bademima
LCHF hljeb, hljeb koji štedi kalorije, vrijeme, a i živce :-). Za ovaj hljeb vam je potrebno samo nekoliko sastojaka. A u jednostavnost pripreme uvjerite se i sami. Lijepe je strukture, ne mrvi se i lijepo se reže na kriške.

POTREBNO
- 200 gr mljevenih blanširanih badema
- 7 jaja srednje veličine
- 30 ml maslinovog ulja
- pola kesice praška za pecivo
- 1/2 kafene kašičice soli
PRIPREMA
- Pripremiti manju formu za pečenje i obložiti je papirom za pečenje.
- Uključiti rernu da se grije na 200 stepeni.
- Umutiti jaja sa soli.
- Dodati mljeveni blanširani badem, prašak za pecivo i maslinovo ulje. Smjesu još jednom kratko umutiti mikserom.
- Izliti smjesu u obložen kalup. Prekriti ga sa alu folijom i peći prvih 20 minuta na 200 stepeni. Zatim skloniti alu foliju i narednih 20 – 30 minuta peći na 180 stepeni do lijepo ne porumeni.
- Ohladiti i izvaditi iz forme.
- Prijatno.
