Kolačići sa bundevom i heljdom tako odgovaraju jeseni. Mirisni, rustični i mekani. Spakujte ih u kutiju i potrajaće vam danima. Uz kaficu ili čaj, ili ih ponesite sa sobom u jesenju šetnju po prirodi. Ovakvom užitku radovaće se i djeca.
Znate, dvoumila sam se kako da ih prozovem :-). Kolačići sa bundevom i heljdom, ukusom podsjećaju na medenjake, zbog začina. Ali, u njima nema meda; na medeno srce, ali u njima nema ni čokolade… Plus ima rendana bundeva. Zašto ne keksi?! Nisu hrskavi kako bi keksi trebali biti, ali su izuzetno ukusni i uopšte im ne smeta što su ovako mekani i sočni. Čak, prija. Brašno heljde im daje posebnu lijepu orašastu notu. Dakle, možda je, ipak, bolje da ih ne krstim. Nego da ostanu kolačići – kolačići sa bundevom i heljdom.
Imate osnovu, a vi svakako možete da eksperimentišete, da ih “obučete” u čokoladu, zasladite medom i dobijete medenjake… Izostavite rendanu bundevu i dobijete hrskave kekse… Mogućnosti su zaista velike. Možda i sama, u naletima inspiracije, isprobam sve varijacije :-).
A, sada par riječi o heljdi!
Da budem iskrena, heljda me baš i nije zanimala prije desetak godina. Nisam je koristila često. Mislila sam da je heljda žitarica. Mogu slobodno da kažem, nije baš ni bila toliko “aktuelna” kao danas. Sada, kada se ljudi sve više okreću zdravijoj ishrani, koristi se mnogo više. Čak, cijenjena je.
Tako sam joj i ja vremenom pridavala sve više značaja i počela sam da je češće koristim u ishrani. Navikla sam se na njen ukus. Šta više drži me sitom i volim da koristim i druge proizvode od heljde, koji se sada mogu naći na tržištu. Pored brašna, zrna heljde, popularna je i tjestenina od heljde.
Heljda
Heljda je sjeme zeljaste biljke, a ne žitarica. Ona je takozvana lažna žitarica – odnosno – pseudožitarica. Baš kao i kinoa o kojoj sam vam već pisala, a tu, takođe, spada i amarant. Heljda se poistovjećuje sa žitaricama, jer samo sjeme podsjeća na zrno žitarice, a i sama priprema je slična kao kod drugih žitarica.
Ono što je važno napomenuti jeste da je heljda bez glutena. Kao takva zauzima posebno mjesto u ishrani osoba koje ne podnose gluten. Zahvaljujući svom nutritivnom sadržaju heljda je popularna i u paleo ishrani. Heljda sadrži negdje manje, negdje više ugljenih hidrata u odnosu na druge žitarice. Recimo, manje od pšenice i raži, ali više od ovsa. Ugljeni hidrati koje sadrži heljda su složeni i polako utiču na povećanje nivoa šećera u krvi i ne opterećujući dodatno organizam.
Kalorijska vrijednost brašna heljde
Oko 100 gr brašna heljde ima 346 kalorija, i to:
- masti 1,7 g
- ugljeni hidrati 71 g, od toga šećeri 0,3 g
od toga vlakna 3,7 g - proteini 9,8 g
- so 0,01 g
Brašno od heljde
Zamolila bih vas da posebnu pažnju obratite na brašno od heljde.
Heljdina brašna različitih proizvođača mogu da budu veoma različitih svojstava, stoga da se i različito “ponašaju”. Jedan te isti recept, ma koliko dobar bio, može da vam ne uspije. Ili bar ne onako kako bi trebalo.
Koliko je važno koje brašno heljde korisite objasnila je Maja Babić na svom blogu Provereni recepti. Sve u detalj. Takođe je istestirala brašna različitih proizvođača!!! Što je svakako stajalo mnogo truda i vremena. Stoga obavezno pročitajte.
Ja sam koristila i skoro uvijek koristim brašno heljde koje kupujem u DM – u. Organskog porijekla. Fino mljeveno cijelo zrno heljde i to svijetle boje. Finog i blagog orašastog ukusa pokazalo se savršeno za sve poslastice. Najčešće ga i koristim kada pravim slatke delicije. Izdašno je, zahvalno i nekako uvijek ide u malim količinama :-). Ako mene pitate, idealna je zamjena za brašna od klasičnih vrsta žitarica.
Recept – Kolačići sa bundevom i heljdom
Sama priprema kolačića od bundeve i heljde, ali i njihovo pečenje je poprilično jednostavno i brzo. Već za nekih 20 – tak minuta zamirisaćete čitavu kuću ovim divnim rustičnim kolačićima. Ja sam dobila 24 kolačića.
POTREBNO
- 100 gr butera sobne temperature
- 100 gr brašna od heljde
- 200 gr svježe naribane bundeve
- 80 gr zaslađivača eritritol – stevija ( ili 180 gr šećera)
- 1 jaje
- pola kašićice praška za pecivo
- pola kašičice sode bikarbone
- prsohvat soli
- kašićica začina za medenjake (ili cimet, kardamon, anis, muškantni oraščić)
PRIPREMA
- Uključiti i zagrijati rernu na 200 stepeni.
- Umutiti buter sobne temperature sa dodatno usitnjenim zaslađivačem (ili šećerom).
- Umućenom buteru dodati jaje i sve zajedno opet umutiti.
- Zatim dodati brašno pomiješano sa praškom za pecivo, sodom bikarbonon, začinima i prsohvat soli. Sjediniti u homogenu masu.
- Na kraju dodati rendanu bundevu i sve dobro izmiješati.
- Pleh za pečenje oblažiti papirom za pečenje i stavljati po kašiku mase za kolačiće. Obavezno sa razmacima. Ili peći u formama za mafine ili kekse, prethodno premazanim buterom.
- Peći kolačiće nekih 20 – tak minuta. Ipak, obratite pažnju, neki minut duže ili kraće može zavisiti od jačine rerne.
- Pečene kolačiće ohladiti na rešetki i spakovati u kutiju sa poklopcem.
- Prijatno.