Kineski kupus i nije baš toliko popularan u našoj ishrani. Međutim, varijacije za kulinarsku upotrebu kineskog kupusa su nebrojene. Najviše se koristi u sirovom stanju – u salatama. Ali zahvaljujući svom blagom ukusu on je idealan u supama, da se dinsta, pirja, peče, blanšira. Odlično se kombinuje sa pastom, rižom, ribom, mesom, ali i pečurkama.
Vrste kupusa
Među povrćem kupus je možda i najstariji. A, u bašti se posebno ističe i svojom veličinom. Dostupan nam je tokom čitave godine, a i njegova primjena odgovara bilo kojem godišnjem dobu.
Postoje više vrsta kupusa, i sve su izuzetno zdrave. Među najpoznatijim, kod nas, su svakako zeleni i crveni kupus. Zatim, manje poznati i manje popularni su kineski kupus i bok čoj (Bok choy). S tim da postoje i izvjesne razlike između njih. Na primjer, crveni kupus sadrži više antioksidanata, posebno anticijanina, a ima i više vitamina C od bijelog kupusa.
Bijeli kupus je jako bogat celulozom, koja pomaže varenje i čisti organizam. Međutim, za ljude osjetljivog želuca, kupus je teško probavljiv. Posebno ako je kuvan u običnoj vodi. Stoga ga radije jedite dinstanog ili sirovog kao salatu: bijeli ili crveni kupus. Kupus se može kuvati i u mlijeku.
Sem što se koristi u ishrani kupus se u našem narodu koristi i kao lijek. Zbog njegovih blagodeti najbolje je da iscijedite sok od kupusa, i dodate mu nekoliko kapi limuna. Ovo povrće je melem za naš organizam. U narodu su, takođe, poznate i obloge od kupusa. One se koriste uglavnom protiv bolova, upala, ali i kao melem kod opekotina i uboda kukaca. Za iste probleme pomoći će vam i ulje od kantariona, o kome sam pisala ovde.
Kineski kupus
Kineski kupus se ne koristi toliko često u našoj ishrani kao bijeli kupus, ali je svakako zdrav i zaslužuje posebnu pažnju. Interesantno je napomenuti da može da teži i do 3 kg.
Za razliku od bijelog kupusa, koji na 100 gr ima 25 kalorija, od toga:
- masti 0,2
- proteini 1,4 g
- ugljeni hidrati 4,2 g od toga šećeri 4 g
- vlakna 3 g
Kineski kupus ima 13 kalorija na 100 gr, i to:
- masti 0,2 g
- proteini 1,5 g
- ugljeni hidrati 1,2 g
- vlakna 1g
Zašto je kineski kupus zdav?
Kineski kupus je niskokaloričan, ima skoro duplo manje kalorija od bijelog kupusa, nikako masti i odličan je izvor dijetalnih vlakana. Bogat je važnim nutritijentima za naš organizam, vitaminima, mineralima, ali i beta karotenom.
Veliki uticaj na zdravlje ima zahvaljujući svom bogatstvu mnoštva vitamina. Posebno se ističe prisustvo vitamina C, zatim vitamina A, K, D i vitamina B6.
Takođe, sadrži i betakaroten, ali i minerale poput kalijuma, kalcijuma, natrijuma, magnezijuma, željeza i fosfora.
Kineski kupus ima poseban izvor aminokiselina a sve zahvaljujući činjenici da se u listovima kineskog kupusa nalazi dva procenta proteina.
Blagog ukusa i sa manje celuloze, pogodan je i za sve osobe sa osjetljivim želucem.
Idealan je za sve one koji vode računa o pravilnoj i zdravoj ishrani i pogodan je za sve dijete.
Uspio je u mojoj bašti, neplanirano. Posvetiću mu posebnu pažnju. A, vi, sledeći put za promjenu kupite kineski kupus umjesto bijelog. Ja ću vam, svakako, napisati nekoliko ideja i recepata kako možete da ga spremite.
Upotreba kineskog kususa je višestruka. Zahvaljujući svom blagom ukusu (za razliku od bijelog kupusa), pogodan je za kombinovanje sa drugim namirnicama. Bilo da se koristi sirov npr. kao hrskava salata ili da se dalje obrađuje.
I bez blanširanja njegova priprema je jako brza, za dinstanje ili prijanje potrebno nam je pet do sedam minuta. Dakle, ne moramo ekstra planirati obrok. Jedino nam je za pripremu pikantnih sarmica sa listovima kineskog kupusa potrebno malo više vremena. Takođe, planiram da objavim i poznat tradicionalni korejski recept kimchi. E, ono već zahtijeva malo više vremena, jer se radi o fermentaciji povrća. O tome ću pisati detaljnije drugom prilikom.
Recept – dinstani kineski kupus sa lososom
Jelo – dinstani kineski kupus sa lososom pravi se brzo i jednostavno. Za nekih pola sata imaćete ukusan, a prije svega zdrav obrok.
POTREBNO
- jedan manji kineski kupus ca 500 gr
- jedna srednja glavica crvenog luka
- dvije supene kašika sjemena susama
- 3 supene kašike maslinovog ulja
- 500 – 600 gr fileta lososa sa kožom
- začini: so, biber, kurkuma
PRIPREMA
- Očistite kineski kupus, operite, posušite. Prepolovite ga. Po želji odstranite korijen i isijecite na kriške.
- Na tavi bez ulja propržite susam sjeme i ostavite sa strane.
- Na maslinovom ulju prodinstajte isjeckan crveni luk, desetak minuta.
- Dodajte kineski kupus. Dinstajte zajedno sa lukom na srednjoj temperaturi još desetak minuta. Sa obje strane. Dok kupus ne bude vidno opijen.
- Izvadite kupus na tanjir i u istu tavu dodajte filete lososa. Oprane, posusene i posoljene. Prvo pecite onu stranu sa kožom nekih 5 – 7 minuta, a zatim i drugu stranu 3 – 5 minuta.
- Servirajte dinstani kineski kupus sa lososom i pospite susamom i preprženim crvenim lukom.
- Prijatno.
Još recepata sa kineskim kupusom, pročitajte ovde:
- dinstani kineski kupus sa gamborima i
- dinstani kineski kupus sa pečurkama i tjesteninom.