Mekane kiflice sa predtijestom od kvasne vode obavezan su doručak za vrtić za moje mališane. Ove kiflice naprosto morate obožavati. Kvasna voda je zamijenila kupovni kvasac i zahvaljujući njoj omogućena je duga sobna fermentacija, koja je zaslužna za mekoću, ukus i svježinu kiflica i drugog dana.

Kada se sada osvrnem na godine unazad djeluje mi nestvarno da se ja ovoliko bakćem tijestom. Uvijek sam to smatrala zametljivim poslom. Poslom koji oduzima mnogo vremena, a plus sve sa tijestom goji. Tako sam jako rijetko, ili čak većinu toga nisam nikad ni pravila.
Krofne, kiflice, buhtle, pite…. sve sam to povremeno jela kada su ih pravile moje tetke i strine. Majka je isto bila vrsna kuvarica i radila je dosta sa tijestom. Nikada joj ništa nije bilo mrsko ni teško. Ali, majka je preminula suviše rano. Nisam stigla toliko toga da naučim od nje. Posle, jednostavno nisam ni imala želju.
Zatim sam se udala, rodila dvoje mojih probirljivaca i moja avantura je počela. Kao neko ko ima insulinsku rezistenciju sve sa tijestom izbjegavam u širokom krugu. Ipak sam se u ovu avanturu sa kvasnom vodom upustila sa mnogo strpljenja, želje i ljubavi, a sve zbog moje djece i da njima priuštim da pojedu što kvalitetnije i zdravije. Sada mi je jasno zašto mojoj majci nikad ništa nije bilo teško. Zašto se toliko trudila da jedemo svježe, kuvano, pečeno i domaće. Zato što je imala nas.
Svi koji me prate na Instagram profilu @birajmozdravije mogu da vide i osjete koliko sam fascinirana samim radom sa kvasnom vodom. Mogu da se obrate za bilo kakav savjet, pomoć i imaju svu moju podršku prilikom izrade kvasne vode kao prirodnog kvasca.
Za sve one koji nisu u toku, preporučujem da pročitate članak o kvasnoj vodi, link je ovde. Kvasna voda je prirodni kvasac koju koristim kao zamjenu industrijskom/kupovnom kvascu. Tijesto sa kvasnom vodom je izuzetno poslušno i sve što vam treba jeste vrijeme i strpljenje.

Moja djeca obožavaju kiflice. Kiflice sam pravila i sa starterom. I, moram vam priznati da prve dvije, tri ture nisu bile za pohvalu. Nekako nisu bile mekane, posle sam ih savladala. Ali, zbog svih vas koji su izradili kvasnu vodu i imaju želju da sa njom peku napravila sam kiflice sa predtijestom od kvasne vode. Oduševila se mekoćom i ukusom istih, ali i jednostavnošću same pripreme kiflica.
Recept – Mekane kiflice sa predtijestom od kvasne vode
Sama izrada kiflica sa predtijestom od kvasne vode nije komplikovana ali traži organizaciju po pitanju vremena. Za predtijesto vam je potrebno otprilike 12 sati sobne temperature, zatim za glavno tijesto od 8 – 12 sati, plus nekoliko sati nadolaženja. Iako to sada djeluje nemoguća mislija, vjerujte da nije tako. Jedna noć i jedan dan u kome vi učestvujete minimalno. Vrijeme radi za vas.
Da biste dobili ovako mekane kiflice sa predtijestom od kvasne vode posebno vam preporučujem da vrijeme nadolaženja formiranih kiflica bude duže. Tako će izgledati kao na fotografiji ispod. Dakle, ne 2 ili 3 sata, šta više ostavite ih da nadolaze 5 ili 6 sati. Iznenadićete se koliko su nadošle, kako su mekane, prozračne i ukusne.

POTREBNO
Za predtijesto:
Potrebno je otprilike 12h sobne temperature da se predtijesto bude veoma aktivno
- 100 ml aktivne kvasne vode sobne temperature
- 100 gr pšeničnog bijelog brašna
Za glavno tijesto:
Potrebno je od 8 – 12h fermentisanja na sobnoj temperaturi i još minimalno 3h, poželjno 5 ili 6h nadolaženja nakon formiranja kiflica plus pečenje
- svo predtijesto
- 450 gr pšeničnog bijelog glatkog brašna
- 60 gr butera sobne temperature
- 100 ml mlakog mlijeka
- 100 ml jogurta
- 1 jaje
- kafena kašičica šećera
- puna kafena kašika soli
Za fil: izmiješati 150 gr feta sira sa dvije kašike pavlake
Za premazivanje: umutiti jedno jaje sa dvije kašike mlijeka
Za posipanje: susam, crni i žuti, kim, anis, komorač, mljeveni mažuran, krupna so…. Dakle, po želji sa ili bez posipa


Na ovoj fotografiji su nadolazile tri sata. Na fotografijama pečenih kiflica, vrijeme nadolaženja bilo je duplo duže, dakle 6 sati. Što ja toplo i preporučujem. I sami možete vidjeti razliku.
PRIPREMA
- Za predtijesto pomiješati kvasnu vodu sobne temperature sa brašnom i staviti u staklenu teglu. Poklopiti i ostaviti na sobnoj temperaturi otprilike 12 sati. Najbolje preko noći.
NAPOMENA: Kvasnu vodu prije upotrebe dobro promućkati i procijediti potrebnu količinu kvasne vode. Zatim ostaviti minimalno pola sata na sobnoj temperaturi da kvasna voda ne bude hladna nego dostigne sobnu temperaturu. Ne koristiti hladnu kvasnu vodu. Tegla u kojoj će biti predtijesto mora biti čista i nemojte je poklapati metalnim poklopcem. - Za glavno tijesto pomiješati sve navedene sastojke. Umijesiti rukama ili umutiti mikserom dok se sve dobro ne sjedini. Miješati nekoliko minuta.
- Tijesto koje ste zamijesili prebaciti najbolje u staklenu ili plastičnu providnu posudu, bar duplo veću. Poklopiti plastičnim poklopcem. U nedostatku istog prekriti dobro prozirnom folijom.
- Ostaviti tijesto na sobnoj temperaturi otprilike 10 sati da se fermentiše. Sat ili dva gore – dole ne igra veliku ulogu. Meni je posuda bila u mikrotalasnoj gdje je gorila lampica, ili stavite u blizini radijatora ili na toplo mjesto koje već imate. Ukoliko koristite staklenu ili plastičnu prozirnu posudu jasno ćete moći primijetiti strukturu vašeg tijesta i napredovanje.
Lično, kada ostavljam tijesto preko noći da se fermentiše nikada ga ne premijesim. - Nakon sobne fermentacije pobrašnjaviti radnu površinu i istresti tijesto, lagano ga posuti brašnom, premijesiti uz potrebno dodavanje brašna. Zaista je potrebno malo brašna. Formirati tri loptice i svaku razvući u krug ca 28 cm širine i pola cm debljine.
- Razvučeni krug isjeći na osam jednakih dijelova. Na vrh svakog dijela stavljati pola kašičice nadjeva sa sirom i rolati kiflice. Prikaz na fotografijama gore.
- Pleh obložiti papirom za pečenje. Redati formirane kiflice, premazati svaku sa jajetom i pavlakom. Pospite ih susamom, ili već po želji.
- Poklopiti drugom tepsijom i ostaviti da nadolaze 3 do 6 sati na toplo mjesto. Dok se vidno ne ubuce😉. Što duže nadolaze biće prozračnije. Nadolaženje će zavisiti i od temperature prostorije. Pečene kiflice na fotografijama nadolazile su 6h. Zaista mislim da je ključno da ih ostavite dugo da nadolaze.
- Prije pečenja, zagrijati rernu na maksimum. Ubaciti pleh sa kiflicama, smanjiti temperaturu na 220 stepeni i peći tako 15 tak minuta. Zatim smanjiti temperaturu na 200 stepeni i peći kiflice još 20 – 30 minuta. Da li ćete 20 min ili 30 min procijenite, to zavisi od jačine vaše rerne.
PREPORUKA: Maja Babić je na svom blogu Provereni recepti detaljno objasnila i ilustrovala kako savija kiflice a i važnost dugog nadolaženja formiranih kiflica. Ona ih je pravila sa kupovnim kvascem, a njen recept pogledajte ovde.