Kantarion je od onih biljaka koje prosto moram da imam u svojoj biljnoj apoteci. 🙂 Zašto kantarion? Zato što nas je mnogo puta “spasila” ova izuzetno ljekovita biljka. Prije svega, mislim na kantarion ulje, koje se već godinama odomaćilo u našoj kući.
Kantarion, naziv i upotreba
Kantarion biljka – latinski naziv Hypericum perforatum – raste u divljini, kao korov – u šumama, živicama, pored puteva, na livadama. Što ja, upravo, smatram kao prednost. Tako sam u mogućnosti da kantarion biljku uberem na nezagađenim područjima, u prirodi. Baš onako kako je i poželjno.
Uvijek se trudim da je ne čupam sa korijenom, nego osiječem makazama, da može da naraste opet. Zato kada krećem u šetnju u prirodi obavezno u torbi nosim makaze, rukavice i vrećicu.
U narodu, kantarion je poznat i pod nazivom gospina trava. Raste kao višegodišnja biljka. Biljka ima jarkožute cvjetove. Cvjeta od juna do septembra. Cvjetovi se i sakupljaju ljeti i suše u snopovima.
Dosta drugih biljaka podsjećaju i liče na kantarion. Međutim, kantarion bi trebalo prepoznati po tačkicama na laticama cvjetova, kao i svjetlucavim tačkicama na listovima.
Upotreba kantariona je višestruka. Ne samo da se koristi u liječenju, nego se primjenjuje i u ishrani. Početkom godine, pupoljci i mladi listovi se mogu koristiti u salatama. Sa blago slatkim listovima predstavljaju jestivu dekoraciju. Takođe, kantarion ulje se koristi kao začinsko ulje, u smislu da se dodaje u malim količinama nekim jelima da se poboljšaju i dočaraju arome.
Tradicionalno, od kantariona se pravi čaj. Ipak, možda je najpoznatije ulje koje se pravi od kantariona takozvano – kantarion ulje. Od žutih cvjetova kantariona dobija se tamnocrveno ulje. Ta boja potiče od hipericina, crvenog pigmenta za koji se vjeruje da zajedno sa hiperforinom, daje ljekovita svojstva ovoj biljci. Kantarion sadrži i flavonoide i tanine.
Dakle, ne samo da su poznati tradicionalni načini liječenja kantarionom, nego je i moderna medicina dokazala uspješna djelovanja ove biljke. U današnje vrijeme mogu se kupiti i kapsule, tablete, ekstrakti i eterična ulja kantariona.
Sprovedeno je dosta istraživanja i proučavanjima koja su pokazala da kantarion ima svojstvo da poboljša raspoloženje, da se koristi kod liječenja nervne iscrpljenosti – premora, problema sa spavanjem, pa i to da se koristi u liječenju protiv blažih oblika depresije.
U tu svrhu najčešće se koriste kapsule, ili tablete ali takođe kantarion se može piti kao čaj pred spavanje ili jedna kašičica kantarion ulje dnevno.
Novonastala situacija sa COVID -19 nametnula nam je mnogo stresa, nespavanja, uzrujanosti, pa i depresije. Možda je kantarion jedan od načina da pomognemo sebi, popravimo raspoloženje i izborimo se sa stresom.
Ljekovita svojstva kantariona
Poznato je da se kantarion najčešće koristi:
- u liječenju upalnih procesa kože, opekotina, modrica, zarastanja rana, zagnojenih procesa, suve i nadražene kože, čireva, posjekotina, ujeda, uboda, ali i drugih povreda kože,
- za liječenje nervnog premora, problema sa spavanjem, blagih oblika depresije. Sprovedena su ospežna istraživanja koja su potvrdila da se upotrebnom kantariona može poboljšati raspoloženje, ali i da ova biljka djeluje u borbi protiv depresije,
- za liječenje ginekoloških problema, pomaže obnavljanje sluzokože grlića materice i vagine, djeluje protiv bakterija i gljivica, otklanja svrab, bol, peckanje,
- za njegu kose,
- sredstvo protiv akni,
- za masažu kod opuštanja mišića i slabe cirkulacije …
Lična iskustva sa kantarion uljem
Sada već uveliko skoro sve biljne preparate možemo naći, ako ne u apotekama, a ono u biljnim prodavnicama ili poznatim “kućama bilja”.
Ovakav način liječenja postaje sve više promovisan i popularan. Sve je više onih koji pribjegavaju alternativnom liječenju, kako na biljnoj bazi, takođe i na homeopatskoj bazi.
Elem, ja vjerujem u ljekovitu moć bilja. Ulje od kantariona pravim redovno i ono nam je mnogo pomoglo i to u nekoliko slučajeva.
Prije svega – kod opekotina.
Oblagali smo opečena mjesta vatom natopljenom kantarionovim uljem. Za svega nekoliko dana koža je počela da zarasta. Ublažen je bol i svrab.
Dalje, natekla i zagnojena područja, poput uraslog nokta, takođe isti princip – oblagati potrebna mjesta. Za nekoliko dana osjetilo se poboljšanje i nije bilo potrebe za hirurškom intervencijom.
Zatim modrice, bolna mjesta posle povrede kože; suva i nadražena koža – oblagati natopljenom gazom ili vatom sa kantarion uljem.
Takođe, kantarion ulje koristim i u maskama za kosu, kao ulje za masažu, ali i u mom omiljenom pilingu za kožu čiji recept možete pročitati ovde.
Recept za kantarion ulje – spoljašnja i unutrašnja upotreba
Napomena: Kantarionovo ulje se ne koristi kao sredstvo zaštite protiv sunčanja. Još, treba obratiti pažnju, prilikom upotrebe kantariona. U ljetnim mjesecima može doći do reakcije na koži kod osjetljivih osoba, jer kantrion sadrži fotosensitivne komponente.
POTREBNO
- čista teglica
- kantarion biljka procvjetala
- ekstra djevičansko maslinovo ulje (alternativa – neko drugo kvalitetno ulje)
PRIPREMA
- U čistu staklenu bocu nasjeckati kantarion.
- Preliti sa maslinovim uljem tako da biljka bude potopljena skroz.
- Zatvoriti bocu i ostaviti da stoji do 6 sedmica, poželjno na toplom i sunčanom mjestu. (kod nas je uobičajeno 40 dana, ali nećete pogriješiti ni ako ostavite duže, ja ostavim 6 sedmica).
- Označiti datum i povremeno promućkati bocu.
- Nakon isteka tog vremena procijediti kantarion, ulje sipati u staklene flaše, poželjno tamne.
- Koristiti po potrebi.
Čaj od kantariona
Supenu kašiku osušene biljke preliti sa šoljom ključale vode. Ostaviti da odstoji 10 minuta, a zatim procijediti. Preporuka piti dvije šolje dnevno.
Tinktura od kantariona
- Isjeckati kantarion sa cjetovima i listovima i staviti u tamnu bocu.
- Preliti sa 45 – procentim alkoholom, (može i Wodka) tako da je biljka skroz potopljena.
- Zatvoriti bocu i ostaviti na mjesto sa ujednačenom temperaturom.
- Povremeno protresti.
- Nakon četiri sedmice procijediti i sipati u tamnu flašu.
- Po potrebi koristi 20 kapi tinkture (razblažene u vodi) jednom dnevno.
Krema od kantariona
Recept za kremu preuzet odavde.
- 50 ml ulja od kantariona
- 5 gr pčelinjeg voska (alternativa – linolin)
ili
- 50 ml ulja kantriona
- 15 gr Sheabutera (Ši maslac)
- 2 gr pčelinjeg voska
- Kantrion ulje i vosak rastopiti u staklenoj teglici nad toplom vodom.
- Miješati sa drvenom ili staklenom kašikom. Vosak se topi na nekih 60 stepeni celzijusa.
- Ukoliko koristite Sheabuter, prvo zagrijte kantarion ulje, na nekih 45 stepeni pa onda dodajte Sheabuter. Lagano miješati dok se ne rastopi.
- Proba – kao kada pečete džem 🙂 – par kapljica rastopljene kreme ostaviti da se ohladi na tanjiru. Ukoliko ste dobili konzistenciju kreme, ostavite tako i pakujte. Ukoliko je previše čvrsta dodajte malo ulja, i obrnuto. Ako je rijetka dodajte voska ili ši maslaca, zavisi šta koristite.
- Pakujte u sterilne teglice.
- Po želji umiješati eterično ulje, drvenom ili staklenom kašikom.