Fitnes hljeb sa sjemenkama i kvasnom vodom! Hljeb koji se savršeno reže, ne mrvi se, a u sebi sadrži više od 50% sjemenki. Uz to je ukusan i zdrav!
Čitam lijepo da se šećer previše konzumira. Da je puno gojaznih, djece posebno… Ako ništa ne preduzmemo od šećera nam prvo obolijevaju zubi, strada tijelo, gomilaju se kilogrami, fasujemo dijabetes 2, masnu jetru i nizaju se posledice jedna za drugom! Da li se to meni čini da to i vrapci na grani znaju samo mi još ne želimo da vidimo i čujemo?
Kako samo često oko sebe čujem da se za doručak jelo zdravo jer su jeli kupovni musli ili granolu sa sve voćnim jogurtom a vrlo često i hladne dane upotpunili sa zaslađenim voćnim čajem!
I, eto, već smo prešli dozvoljeni dnevi limit unosa šećera! I to samo sa doručkom! A, šta je sa unosom u toku dana?! Dezertom nakon ručka, nekoliko kockica čokolade uveče i obavezno čips uz TV!
O, skrivenim šećerima, niko ni riječi! Proizvodi koji ni malo nisu slatki takođe sadrže šećere! Samo ih tu srećemo pod drugim nazivima: fruktoza, dekstroza, laktoza, saharoza, maltoza… To su, upravo, ti skriveni šećeri! Obratite sledeći put pažnju na deklaracije. Primjer su polugotove Pizze, Sugo, salame, kobasice čipsovi, kečap, razni dresinzi i sl.
Ovsene pahuljice su oličenje zdravog a zapravo su skrob – šećer isto!
I, vjerujte da nije bitno da li je to braon ili bijeli šećer ili skrob! Sve je to šećer!
Pronalazite li se u ovoj priči?
Teško je odviknuti se od šećera, ali ako mene pitate ima logike da smanjimo unos istog koliko i gdje možemo! Tako ćemo na dugoročnom planu učiniti uslugu sebi i svom organizmu.
- Bijelo brašno i proizvode od njega zamijeniti brašnima od cijelog zrna i pecivima istih.
- Muslije i granole pravite sami.
- Voćni jogurt zamijenite običnim i koristite svježe voće kao zaslađivač.
- Ne ostavljajte u kući zalihe čipsa, čokolade i druge hrane što vas mami.
- Koristite prirodni kvasac, brašna od cijelog zrna žitarice i dugo ih fermentišite.
- Grickajte orašaste plodove i sjemenke za užine ili napade gladi.
- Pijte dovoljno vode!
Tako vam ja sa ovim fitnes hljebom sa sjemenkama i kvasnom vodom dajem prijedlog kako da sebi priuštite zdrav i kvalitetan hljeb za doručak! Poslužen uz kockicu butera ili čašu jogurta zaboravićete na gotove muslije i njemu slične :-).
Ukoliko još niste čuli za kvasnu vodu, toplo vam preporučujem da sve detalje pročitate ovde.
RECEPT – Fitnes hljeb sa sjemenkama i kvasnom vodom
Na instagram profilu, @birajmozdravije sam napravila izazov koji je bio pečenje upravo ovog fitnes hljeba sa sjemenkama i kvasnom vodom! Imala sam sedam “učesnika” koji su izradili kvasnu vodu. Formirala sam grupu, objavila sam video sa postupkom pripreme. Hljeb se pekao za vikend kako je ko stigao i bilo je baš zanimljivo. Ushićenje je bilo na vrhuncu, čekanje kada umijestite sve, pa fermentacija, pa pečete pa čekate da se ohladi… Razmjenjivala su se mišljenja, strahovi, nade, iskustva, fotografije! Inspirisali smo i druge koji se javljaju da isti peku.
POTREBNO
- 200 gr brašna od cijelog zrna po izboru, može i bezglutensko
- 50 gr ovsenih mekinja
- 100 gr sjemenki bundeve
- 100 gr sjemenki suncokreta
- 50 gr na grubo mljevenog lana (opciono cijelo sjeme)
- 50 gr čia sjemenki
- 250 ml aktivne kvasne vode sobne temperature
- 250 ml mlake vode (obične)
- 8 gr soli
- po želji i ukusu kašika meda (mi smo pravili bez)
PRIPREMA
- Odmjeriti i izvagati brašno i sjemenke.
- U staklenu ili plastičnu posudu pomiješati sve izvagane suve sastojke i so.
- Promućkati dobro sadržaj flaše sa kvasnom vodom i procijediti 250 ml kvasne vode.
- Umlačiti i 250 ml obične vode.
- Kvasnu i običnu vodu pomiješati sa sjemenkama i brašnom.
- Poklopiti i ostaviti na toplo mjesto da stoji minimalno 8h. Može i preko noći.
Ako vam je pri ruci povremeno promiješajte. Koristite veću posudu da tijesto ima prostora da nadođe. - Nakon fermentacije formu za pečenje obložiti papirom za pečenje i to tako da vrhovi papira vire iz forme da možete hljeb kasnije izvaditi pomoću tog papira. U obloženi kalup sipati smjesu i ostaviti u kalupu za vrijeme dok se rerna zagrijava.
- Uključiti šporet i grijati rernu na maksimum bar 20 minuta.
- Kada je rerna zagrijana:
– ubaciti kalup sa tijestom da se peče i smanjiti rernu na 230 stepeni, i tako peći 30 minuta. Da vam hljeb ne izgori prekrijte gornji dio papirom za pečenje.
– nakon toga smanjite temperaturu na 200 stepeni i pecite hljeb još 30 minuta.
– a zatim pažljivo pomoću papira koji viri izvadite hljeb iz kalupa i ostavite ga još pola sata na rešetki da se dopeče, isto na 200 stepeni.
Ja sam koristila dužu formu za pečenje od 30 cm, pa sam komotno papirom za pečenje prekrila odozgo bez bojazni da će se tijesto zalijepiti. Nesumljivo da hljeb izgleda estetksi ljepše u kraćim a dubljim formama (primjer prva fotografija). - Hljeb potpuno ohladiti prije sječenja.
- Ne držati ga duže od tri dana na sobnoj temperaturi.
- Odličan je kada se tostira, ili zapeče u rerni :-).