DIY pokloni za praznike nisu mi do sad padali na um. Jednostavno sam kupoholičarka i volim tu atmosferu koja vlada pred praznike. Gužvu, zujanje, obilaske tržnih centara, prodavnica, zavirivanje u sve i svašta. Kupovanje poklona! Sada se sva ta čar izgubila. Kakav ste vi tip?
Ove godine većina poklona biće, zapravo, domaći proizvodi koji su nastali u mojoj kuhinji. Kako nas je ovaj COVID – 19 “satjerao i najterao” dosta toga pravila sam neplanirano, nešto sam morala, nešto ne. Mrzilo me ponekada da jurim po raznim radnjama. Kuvalo se i peklo kao nikada do sada. Rodile su se nove ljubavi, ukusi, afiniteti.
1. Kulinarski suma sumarum 2020 🙂
Najnovije otkriće ove godine mi je svakako prirodni starter! I pečenje sa istim!
Nije to ništa novo na zemaljskoj kugli, ali je svakako novo u mojoj kuhinji i na našoj trpezi. Toliko sam se oduševila njegovim “moćima” da svako ko me prati na instagramu na profilu @birajmozdravije može da vidi da sam postala veliki ovisnik i eksperimentator sa prirodnim kvascem. Sve što se može ispeći sa brašnom, ja u glavi pretvaram može li sa starterom.
Starter i fermentacija povrća pokrenuli su novu ljubav, nova oduševljenja i nova eksperimentisanja. Kao veliki ljubitelj promjena i nestalnosti pokušala sam na sve načine da vam približim uzgoj i izradu istog. Tako je nastala i kvasna voda, a na osnovu nje i bezglutenski starter, i moji prvi bezglutenski hljebovi.
E, pa vidite, sve se to može pokloniti.
Prvo, nadam se da ovo dijeljenje iskustva i recepata doživljavate kao moj poklon vama. Svima koji želite promjenu u ishrani, svima koji želite zdravije i kvalitetnije. Svima koji želite sebi dobro.
Drugo, mogu i da vam poklonim uzgojen starter, kvasnu vodu ili ispečen hljeb, ili buhtle sa istim! Zašto da ne?! Kada jednom probate možda i vi postanete zavisni od istog. Baš kao i ja! Promijenite vidike, pomjerite sopstvene granice.
Treće, ako vam to ništa nije dovoljno, imam ja još prijedloga za poklanjanje :-).
Kucajte u pretragu primjera radi: aromatizovanu so, ili džem od borovnica, buter sa začinskim biljem, bezalkoholni vitaminski koktel, kvasna voda, starter?!
Ako vam nisu dovoljne riječi, možda će vam pomoći fotografije?
Za sve ljubitelje dobrog zalogaja nećete pogriješiti ako ih iznenadite i poklonite nešto do toga.
Ukoliko se ipak odlučite za kutak o ljepoti, nemojte poropustiti šećerni piling za kožu, ili domaće kantarion ulje.
DIY pokloni – jestivi
Ono što sam još pravila od DIY poklona i želim vam ih sada predstaviti su svakako krema od limuna i džem od brusnica. To su mi posebno dragi jestivi pokloni. Prednost ovih poklona je što ćete ih veoma brzo naporaviti. Za maksimum pola sata možete napraviti po dvije teglice istog. Pri čemu izgledaju jako lijepo i imaju dosta mogućnosti za upotrebu.
Recept – Krema od limuna – Lemon curd
Krema od limuna je brza i jednostavna za pripremu. Potrebno vam je samo 20 – tak minuta za pripremu iste. Odlična je za poslastice poput tarta sa limun kremom, ili pite sa kremom od limuna. Ja sam koristila zaslađivač koji mijenja šećer. Svakako u originalu imate napisanu potrebnu količinu šećera, ukoliko tako pravite.
POTREBNO
- 2 staklene tegle ca 250 gr
- 4 limuna (poželjno organska)
- 75 gr butera
- 150 gr šećera (alternativa mješavina eritritola i stevije ca 80 gr)
- 3 jaja
PRIPREMA
- Limunove dobro oprati, ako koristite organski limun, možete koristiti i koricu limuna. Obavezno naribati koricu. A sok limuna iscijediti.
- U posebnu posudu rastopiti buter, dodati sok i koricu limuna i šećer/zaslađivač. Miješati dok se šećer/zaslađivač ne rastopi i sjedini sa masom.
- Zatim dodati jaja, jedno po jedno. Miješati 10 – 15 tak minuta na laganoj vatri dok ne dobijete teksturu gušćeg krema.
- Spakovati vrelo u vruće tegle, dobro zatvoriti.
- Čuvati u frižideru.
Recept – Džem od brusnica
Brzina i jednostavnost pripreme ovog džema su me oduševili. Asocijacija na džem mi je uvijek satima kuvanje i miješanje do besvijesti. Međutim, u ovom slučaju je potpuno drugačije. Bukvalno ćete dobiti džem za pola sata. A, kako su brusnice jako zdrave i kvalitetne, da li možete da sumnjate u oduševljenje nekoga ko primi baš ovakav poklon?!
POTREBNO
- 2 staklene tegle ca 250 gr
- 500 gr svježih brusnica
- 150 gr zalađivača koji zamjenjuje 250 gr šećera
- sok od tri cijeđene naranže (alternativno voda ca 300 ml)
PRIPREMA
- Iscijediti sok od narandži.
- Brusnice oprati.
- U jednu šerpu dodati brusnice, sok od cijeđenih narandži i šećer/zaslađivač.
- Kuvati na umjerenoj vatri ca 20 tak minuta uz miješanje. Vrlo brzo će se džem zgusnuti. Eventualno, po potrebi, do željene gustine produžiti kuvanje koji minut duže, najviše 10 tak minuta.
Ukoliko želite džem homogene strukture obavezno ga izmiksajte sa štapnim mikserom. Ja sam pravila sa i bez miksanja. Zavisno od vaših potreba. - Spakovati vrelo u vruće tegle, dobro zatvoriti.
- Čuvati u frižideru.
NAPOMENA: Jedini problem vam se može desiti jeste da ne možete naći svježe brusnice i cijena istih. U tom slučaju, možete praviti i sa suvim brusnicama. Ja sam probala i tako. Mada mi je džem ljepši od svježih. Suve brusnice prelijete sa vrelom vodom, tako da je voda dva prsta iznad njih. Ostavite satima da se natapa. Zatim stavite u šerpicu i kuvajte. Kada omekšaju izmiksajte štapnim mikserom. I kuvajte još malo do željene gustine. I ovako pripremljen džem će biće gotov za otprilike 20 tak minuta. Pakujte. Ja nisam dodavala zaslađivač, iz prostog razloga jer je većina sušenih brusnica već zalađena. Vi probajte pa prilagodite ukusu.