Dinstana blitva sa pečurkama je iznenađujuće ukusno jelo. Obično se blitva koristi kao prilog. Međutim, u ovoj kombinaciji imate kompletan obrok. Ne morate da razmišljate šta je glavno jelo.

Blitva, vitamini, kalorije i zdravstvene prednosti
Blitva je zeleno lisnato povrće, sezonski dostupno od maja mjeseca do oktobra. Dvogodišnja kultura koja spada u istu porodicu biljaka kao špinat i cvekla.
Poznate su dvije sorte blitve. I to, sa dugim, širokim i mesnatim listovima, a bijelim peteljkama, drškama. Druga sorta je sa manjim listovima a dugim tanjim peteljkama. Kultivisane su i crvene peteljke i često se sreću pod nazivom rabarbasta blitva, ali i žute. Jako su dekorativne.
Naši preci koristili su blitvu veoma često i rado sve do kraja osamaestog vijeka. Zatim primat preuzima špinat, kao fino i začinsko povrće. Na sreću zbog zdravstvenih prednosti, polako i sigurno, upotreba blitve počinje se vraćati u kulinarstvu.
Blitva je jako važna i zdrava za naš organizam. Ima malo kalorija, a obiluje proteinima. Ona sadrži dosta vitamina i minerala koji su neophodni našem organizmu.
Blitva je posebno bogata vitaminom A, koji je dobar za vid i zadužen za ljepotu kože. Takođe, ima visok sadržaj i vitamina C. Samo 200 gr porcije blitve može da obezbijedi 80 % potreba našeg organizma za ovim vitaminom.
Od minerala najzastupljeniji su: željezo, fosfor, kalijum i magnezijum. Koji pogoduju prije svega našoj krvnoj slici, ali i zdravlju naših zuba i kostiju.

Na 100 gr blitve ima oko 25 kalorija i to: (podaci preuzeti odavde)
- Proteini 2,1 g
- Masti 0,3 g
- Ugljeni hidrati 2,9 g
- Bjelančevine 2,6 g
I špinat i blitva imaju oksalnu kiselinu. Pa kao takve ne podnose ih svi dobro. Pogotovo djeca i odrasli koji imaju giht ili probleme sa bubrezima. U tim slučajevima preporučuje se uz obrok sa blitvom ili špinatom i čaša mlijeka. Kako bi mlijeko neutralizovano kiselinu.
Ne znam da li više volim blitvu ili špinat. Možda, čak blitvu. Umjesto blitve uvijek se može koristiti špinat. Nećete pogriješiti ni pokajati se. Svakako je i njihova priprema slična. S tim što blitva ima malo intenzivniju aromu. I blitva i špinat se kratko blanširaju prije dalje obrade, upotrebe. Takođe se posle blanširanja mogu i zalediti.
Ja uzgajam blitvu u bašti. Nije zahtjevna za uzgajanje, a jako je zahvalna. Bukvalno joj kidate listove, a ona i dalje raste. Naredne godine niknuće sama, ako je ne isčupate iz korijena ili prekopate. Svakako što ne pojedete, možete blanširati, popakovati i zalediti. Baš kao i špinat.
Dinstana blitva sa pečurkama
Dinstana blitva sa pečurkama je obrok koji se sprema jako brzo i jednostavno. Veoma je važno da obratite pažnju da je blitva friška i svježa. To znači da listovi, ali i korijen blitve ne bi trebali biti uvenuli, požutjeli ili sivkasti. Moraju izgledati svježi, sočni i friški. Što se tiče pečuraka, ovde su korištene sušene i to miks različitih. Vi možete koristiti po želji, mogu to biti i šampinjoni.

Ovo je posna verzija, i koristila sam soja sos. Odlično bi pasala i mliječna pavlaka ili pasirani paradajz. Isprobajte!
POTREBNO
- 300 gr blanširane blitve (alternativa špinat)
- 50 gr sušenih miks pečuraka (alternativa svježe pečurke oko 250 gr)
- glavica crvenog luka
- nekoliko čena bijelog luka
- maslinovo ulje za dinstanje (alternativ buter)
- 2 kašike soja sosa
- začini so, kurkuma, slatka crvna paprika, biber
PRIPREMA
- Potopiti sušene pečurke u vodu minimalno 20 minuta prije upotrebe.
- Oprati blitvu i blanširati 5 minuta. Deblje dijelove – peteljke takođe. Nisam ih odstranjivala. Procijediti blitvu i isjeckati.
- Na malo maslinovog ulja dinstati crveni i bijeli luk nekoliko minuta. Zatim dodati dobro isprane i iscijeđene pečurke i dinstati zajedno još 15 – tak minuta.
- Na kraju dodati i blitvu. Po potrebi dosuti malo vode (pavlake ili pasiranog paradajza). Dinstati sve zajedno još 10 – tak minuta. Začiniti po ukusu.
- Poslužiti i prijatno.