Bezglutenski no knead bread sa starterom – hljeb koji se ne mijesi je moj prvi i najjednostavniji hljeb sa bezglutenskim starterom. Ni ukus ni izgled vas neće razočarati. Bezgutenski hljeb koji je svjež i ne mrvi se ni nakon nekoliko dana. Divno se siječe. Ima male rupice i prozračnost. Mekan je.
Bezglutenski no knead bread sa starterom je prvi hljeb koji sam pekla sa bezglutenskim starterom. Kada je ispao ovako kao što vidite na fotografijama baš me je ohrabrio da nastavim dalje da pečem i eksperimentišem sa bezglutenskim starterom.
Iskreno, nisam se nešto ni trudila da pečem bezglutenske hljebove bez startera. Zašto? Prije svega jer su već nakon prvog dana suvi, mrve se i nemaju više svoju čar. Izuzetak je proja koju većinom pravim sa domaćim kukuruznim brašnom i kiselom vodom. I ona se pojede mlaka. Već posle stojanja se mrvi i tvrda je.
Zasluge za ovaj divni bezglutenski hljeb dugujem upravo uzgojenom bezglutenskom starteru. A sve je krenulo kada sam kupila knjigu Genial glutenfrei backen. Zahvaljujući Stefanie Grauer – Stojanović ja sam izradila svoju kvasnu vodu i starter.
Kao amater na polju pečenja sa bezglutenskim starterom izabrala sam hljeb koji je ona pekla za svjetski dan hljeba 2020. godine. To je upravo ovaj bezglutenski no knead bread sa starterom, a link ka njenom receptu ostavljam vam ovde.
Dakle, kao što već pomenuh moje osnove znanja na polju kvasne vode kao prirodnog startera ali i izrade i pečenje sa bezglutenskim starterom stekla sam od nje. Ona je bila moj početni inicijator. Sve što sam naučila, prenosim nesebično vama. Od vas zavisi da li hoćete i šta ćete da usvojite od mene. Ja sam Steffi veoma zahvalna. Skratila je moja traganja i lutanja.
Zato, ukoliko već niste čitali o kvasnoj vodi i bezglutenskom starteru, toplo vam preporučujem da ne budete lijeni i prije nego počnete bilo koji bezglutenski hljeb prvo pročitate:
- članak o kvasnoj vodi kao prirodnom starteru,
- a zatim i uputstvo kako da sami uzgojite bezglutenski starter na bazi sa kvasnom vodom.
Onda za vas nema prepreka. Kada ste uzgojili bezglutenski starter možete da pečete sa njim. Na blogu možete pogledati i druge recepte za bezglutenske hljebove sa starterom, i to:
Bezglutenski tost hljeb sa prirodnim starterom
Recept – Bezglutenski no knead bread sa starterom
Za ovaj bezglutenski no knead bread sa starterom vam je potrebno prije svega vrijeme i strpljenje i uzgojen bezglutenski starter.
POTREBNO
Veče prije:
– nahraniti bezglutenski starter: 20:50:50
– natopiti preko noći:
– 40 gr zrno prosa
– 40 gr ovsenih pahuljica
– 45 gr sjemena suncokreta
– 20 gr sjemena lana
– 170 ml vode
Za glavno tijesto:
- nahranjen i aktiviran bezglutenski starter
- sve natopljeno preko noći
- 100 gr prosenog brašna
- 100 gr ovsenog brašna
- 110 gr brašna od heljde
- 65 gr skroba kukuruznog ili od kromopira
- 10 gr psilijum ljuspica
- 10 gr soli
- 20 gr meda
- 420 ml mlake vode
PRIPREMA
- Veče prije:
– nahraniti bezglutenski starter:
Tako što ćete u čistu staklenu teglu pomiješati: 20 gr bezglutenskog startera sa 50 gr bezglutenskog brašna, (kod mene integralno pirinčano) i 50 ml mlake vode. Teglu poklopiti plastičnim poklopcem i ostaviti na toplo mjesto preko noći ca 12 sati.
– natopite gore pobrojano preko noći. Dobro promiješajte. Natapanje radimo paralelno sa starterom. - Sutradan.
Duguljastu formu za hljeb ca 30 cm obložiti sa papirom za pečenje.
U slučajevima kada mi se hljeb fermentiše u formi, ja poduplam papir za pečenje, odnosno stavim dva papira. - Odmjerite i izvagajte sve sastojke.
- Pomiješajte sve sastojke za glavno tijesto.
U odvojenoj posudi pomiješajte prvo suve sastojke, a njima zatim dodajte i ostale, mokre (bezglutenski starter, natopljeno preko noći, voda i med). Dobro izmiješajte špatulom da se sve sjedini. Mikser nije neophodan.
Neka vas ne brine što je tijesto rjeđe i nema “strukturu tijesta”. Ne dodajite i ne oduzimajte napisane količine! - Smjesu sipajte u obložen pleh. Pleh umotajte prozirnom folijom koju ste prethodno premazali uljem, i to onaj dio koji bi mogao da se zalijepi kada nadođe tijesto.
- Ostavite na sobnoj temperaturi na toplo mjesto da nadolazi ca 12 sati sobne temperature.
Tijesto treba da nadođe do vrhova forme za pečenje, dakle nekih 25% od ukupne količine. Što se može desiti da nadođe i ranije, odnosno za 8 ili 10 sati.
Moja zabilješka: Kod mene je tijesto nadošlo za nekih 8h. Što svakako zavisi od toplote prostorije i koliko je aktivan bezglutenski starter. Što vam je hladnije u prostoriji duže će nadolaziti. - Prije pečenja zagrijati rernu na 250 stepeni.
Hljeb peći otprilike 60 minuta, i to prvih 30 minuta na 220 stepeni, a narednih 30 minuta na 200 stepeni.
Mogu postojati blaža odstupanja što se tiće pečenja, ali to će zavisiti od poznavanja vaše rerne. - Nakon pečenja hljeb izvaditi iz forme i potpuno ohladiti prije sječenja.