Bezglutenski hljeb bez pekarskog kvasca pečen je sa bezglutenskim starterom i kvasnom vodom. Rustičnog izgleda, tanke korice, razabrane sredine sa malim rupicama, pečen je sa bezglutenskim brašnima i bez dodavanja skroba.
Oko ovog hljeba sam se baš potrudila. Zainatila sam se i nisam htjela da dodajem bezglutenski skrob, koji se obično dodaje i to okvirno u količini od 100 gr na 400 gr bezglutenskog brašna. Njime postižemo ljepšu strukturu tijesta, razabranost, te male lijepe rupice. Zatim, nisam htjela da dodajem ni zgušnjivače, poput guar gume i sl. Tako da sam uspjela tek iz drugog pokušaja dobiti rezultate koje vam predstavljam.
Daleko od toga da bezglutenski hljeb prije toga nije bio jestiv. Jeste, ali nije imao strukturu koju sam zamislila, a ni izgled.
Ovaj bezglutenski hljeb bez pekarskog kvasca mi se itekako dopao. Ne samo zbog svog rustičnog izgleda, nego i ukusa. Postojan je i mekan i nakon nekoliko dana. Ne mrvi se i neće se pokvariti.
Uspješnost ovog hljeba dugujem bezglutenskom starteru, ali i kvasnoj vodi koja je “potpomogla” procese nadolaženja i fermentisanja ovog hljeba.
Na prvom mjestu pečenje ovog hljeba trebate planitati ranije. Za njega vam je potreban divlji bezglutenksi kvasac – prirodan bezglutenski starter – a kako da njega uzgojite pročitajte ovde. Tu ćete vidjeti da se on mnogo lakše i jednostavnije može uzgojiti ukoliko ranije uzgojimo kvasnu vodu. Uputstvo za izradu kvasne vode pročitajte ovde.
Kada ste savladali sve te nazovi “prepreke” možemo preći na recept za bezglutenski hljeb bez pekarskog kvasca.
Recept za bezglutenski hljeb bez pekarskog kvasca
Kada imate uzgojen bezglutenski starter i kvasnu vodu, za hljeb vam je potrebno otprilike 6 sati. A, onda će da vam zamiriše čitava kuća :-).
NAPOMENA: Kvasnu vodu prije upotrebe obavezno držati na sobnoj temperaturi i dobro promućati sadržaj flaše prije nego procijedite vodu.
POTREBNO
- 150 gr osvježenog bezglutenskog startera
- 150 gr kukuruznog brašna
- 150 gr prosenog brašna
- 100 gr brašna od heljde
- 20 gr psilijum ljuspica
- 150 ml kvasne vode (sobne temperature)
- 350 ml obične mlake vode
- 20 gr meda
- 10 gr soli
- malo prosenog brašna za preklapanje
PRIPREMA
- Odmjerite i izvagajte sve suve sastojke i dobro ih promiješajte da ne bude grudvica.
- U plastičnom ili staklenom sudu suvim sastojcima dodajte ostale: starter, kvasnu vodu, običnu vodu i med. Miješajte kratko, samo da se sastojci sjedine.
Nije poželjna upotreba metalnih predmeta. - Posudu prekrijte ili plastičnim poklopcem ili prozirnom folijom i ostavite na toplo mjesto da nadolazi najmanje tri sata.
- Nakon nadolaženja pobrašnjavite radnu površinu, najbolje silikonsku podlogu. Istresite tijesto i rukama ga rastanjite na deblji disk ca 2,5 – 3 cm. Pobockajte ga prstima – kao da hoćete da pravite fokaču – i pospite lagano brašnom. A, onda ga lagano preklopite sa svih strana. Ponovo pospite lagano brašnom. Okrenite naopako i formirajte lopticu.
Moja zabilješka: Ukoliko tijesto i dalje bude bilo mekano možete nakon pola sata ponoviti postupak preklapanja. Što će zavisiti od kvaliteta i vrste brašna, i od toga koliko je upilo vodu. - Formiranu lopticu od tijesta pobrašnjavite i pripremite korpicu u koju ćete staviti tijesto. Ukoliko nemate korpicu za tu namjenu, to može biti i bilo koja druga posuda – plastična i poluloptastog oblika. Posudu prekrijte čistom kuhinjskom krpom koju ste dobro pobrašnjavili i stavite u nju formiranu lopticu od tijesta.
Imate dvije mogućnosti, a koje se tiču estetskog izgleda hljeba nakon pečenja:
– okrenuti tijesto u korpicu tako da “glatka strana” – poluloptasta bude ka dole ili
– okrenuti taj dio tijesta gdje se spajalo tijesto i preklapalo gore. Odnosno onaj lijepo oblikovani poluloptasti dio ide u korpicu ka dole.
Tako sam ja uradila, pa hljeb ima takve “obline” kao na fotografijama. - Hljeb u korpici prekriti kuhinjskom krpom ili prozirnom folijom i ostaviti da nadolazi naredna tri sata. Eventualno sat duže ili kraće što će zavisiti od temperature prostorije. Primijetićete da je hljeb vidno nadošao.
- Pola sata prije nego što ćete peći hljeb uključiti rernu da se zagrije i to na maksimum. Dok se zagrijava rerna, zagrijavati i pekač, u kome ćete peći poželjno sa poklopcem.
- Hljeb iz korpice prebaciti u pekač pomoću papira za pečenje.
- Peći hljeb 30 min na 250 stepeni, 20 minuta na 230 stepeni i još 10 minuta na 180 – 200 stepeni. Tih poslednjih 10 tak minuta skinuti poklopac i peći.
Prijatno!