Aromatizovano ulje sa začinskim biljkama možeš jako brzo i jednostavno napraviti sam/sama. Sa omiljenim svježim ili sušenim začinskim biljkama. Odlično je i za poklon. Jako praktično i bez posebnih ulaganja.
S obzirom da sam već pravila aromatizovanu so sa začinskim biljkama, zatim i aromatizovani buter, nekako mi je i logično i skoro nemoguće da preskočim i ne napravim upravo i aromatizovano ulje sa začinskim biljkama.
Imajući u vidu da obožavam začinske biljke to uvijek i tražim način kako da ih sačuvam kako bi mogli u njima uživati što duže. Recimo, začinska so mi je potrajala mjesecima. Ove godine napraviću veće količine. Koristila sam je skoro prilikom priprema svih obroka.
Aromatizovani buter je obavezno prisutan kao namaz, ali je sada skoro neizbježan, pogotovo u ljeto u sezoni grilanja. Plus, njega možete i da zaledite, pa ga onda koristite po potrebi.
Tako sam ovaj put odlučila da sa vama podijelim i način pripreme aromatizovanog ulja sa začinskim biljkama.
Ako mene pitate sve tri ideje su odlične i kao poklon, i to ne samo za ljubitelje bilja, nego za sve gurmane. Bar bih se ja uvijek obradovala takvom poklonu još više cijenjenom jer je – po principu uradi sam – DIY.
Šta je aromatizovano ulje?
U herbalizmu postoji niz metoda ekstrakcije koje vezuju ljekovita svojstva i aromu ljekovitog i aromatizovanog bilja u koncentrovanom obliku. Pored tinktura, koja se obično prave namakanjem biljaka u alkoholnim rastvorima, ovde je ekstrakcija ulja jedan od najvažnijih procesa.
Jestiva ulja služe kao baza u koju se stavljaju biljke koje se nakon određenog vremena vade.
Ovako dobijena biljna ulja imaju nešto slabiju koncentraciju aktivnih sastojaka od tinkture a razlog tome je viskozna konzistencija ulja. To sa jedne strane osigurava da se ulja ne mogu miješati sa vodom, a sa druge strane, zbog povećane viskoznosti ulja, aktivni sastojci se sporije i nepotpuno rastvaraju u kiselim sastojcima nego što je to slučaj sa alkoholom.
Slabija koncentracija aktivnih sastojaka u aromatizovanom ulju sa biljkama ima odlučujuću prednost. Ulja se mogu lakše dozirati, bez neželjenih efekata.
Upotreba aromatizovanih ulja
Aromatizovana ulja su našla svoju primjenu:
- u kulinarstvu. Ne samo da se koriste u salatama, za dresinge, za marinade, već se koriste i za prženje mesa, ribe, morskih plodova i povrća,
- u aromatopeji,
- koristi se i kao masažno ulje. Kako su ulja generalno nježnija za kožu (od alkohola – tinktura) to im je omogućen širok spektar i spoljnih primjena.
Bazna ulja za aromatizovano ulje sa začinskim biljem
Kako se sada ovom prilikom bavim isključivo uljem sa začinskim biljem tako ću se i usmjeriti u tom pravcu.
Kao baza aromatizovanom ulju začinskim biljem služe jestiva ulja. Priprema se bukvalno svede na to da se u jestiva ulja stavljaju začinske biljke koje se nakon određenog vremena vade iz ulja.
Maslinovo ulje je bilo jedno od najvažnijih jestivih ulja još u davnim vremenima. Pored toga, maslinovo ulje se koristilo i kao gorivo za uljne lampe ali i za medicinko liječenje, na primjer za kožne bolesti ili upale. Naročito u medicini, maslinovo ulje se nije koristilo samo u čistom obliku, već i kao osnova za ekstrakciju drugog ljekovitog bilja.
Međutim, iako se maslinovo ulje još u davnim vremenima koristilo kao bazno ulje, sada se više preporučuju ulja sa manje intenzivnijim ukusom. Može se reći da se rijetko koristi za proizvodnju aromatizovanog ulja jer “krade” prirodnu aromu bilja. Uprkos toj činjenici ja sam se, ipak, odlučila upravo za ekstra djevičansko maslinovo ulje. Ovo ulje naprosto obožavam.
Začinske biljke koje se koriste za aromatizovana ulja
Naročito popularan sastojak aromatizovanih ulja začinskim biljkama su mediteranske biljke, poput ruzmarina ili majčine dušice. Pored dragocjene kulinarske arome ovo bilje donosi i značajne dodatne zdravstvene prednosti.
Majčina dušica je, na primjer, tradicionalna ljekovita biljka koja se koristi protiv prehlade. S druge strane ruzmarin se često koristi za podsticanje varenja i ublažavanje nadimanja. Zbog čega je ovo ulje pogodno za uklanjanje neželjenih efekata iz hrane koja nadima, kao što su pasulj i grašak.
Uzgred, isto se odnosi i na vrtni čubar. Još jedna začinska biljka iz mediteranskog regiona koju smo gotovo zaboravili. Čubar poboljšava ukus jela od pasulja i sprečava neželjene gasove nakon jedenja pasulja.
Govoreći o zaboravljenim aromatičnim biljkama. Biljke poput boražine i maslačka, takođe, su se koristile mnogo češće kao kuhinjski začini u prošlosti nego danas. Ulje boražine je relevantno za naturopatiju, jer su sastojci biljke izuzetno korisni za svrab i upalne kožne bolesti kao što je neurodermatitis. Boražina, takođe, jača imunološki sistem. Jela koja sadrže biljni začin ili ulje od istog stoga su posebno korisna za zdravlje. Izvor: link.
RECEPT – Aromatizovano ulje sa začinskim biljkama
Aromatizovano ulje sa začinskim biljkama možete praviti sa svježim ali i sušenim začinskim biljkama. Recimo da je izrada ulja sa svježim začinskim billjkama podložnija da se pokvari, dok to nije slučaj sa sušenim začinima. I, neki začini jednostavno su aromatičniji osušeni, poput ruzmarina.
Za aromatizvano ulje sa začinskim sušenim biljkama potrebno je biljke prethodno oprati i osušiti a zatim koristiti za ulje.
POTREBNO
- čista staklena flaša, poželjno sa većim otvorom i manje flaše, idealne od 0,5 l
- po dvije, tri grančice sušenog ili svježeg začinskog bilja na jednu flašu (kod mene ruzmarin, majčina dušica, žalfija, bosiljak, peršun, origano)
- drugi sastojci: bijeli luk, ljuta papričica, poželjno prosušena, zrna bibera, senfa (alternativno, može i bez)
- jestivo ulje (kod mene ekstra djevičansko maslinovo)
PRIPREMA
- Flaše moraju biti čiste i potpuno suve.
- Ako koristite svježe biljke operite ih i posušite dobro na suncu.
- U flašu poredajte po dvije – tri grančice biljaka, željenih kombinacija.
Osnovu čine začinske biljke ali ukoliko volite možete staviti i duge sastojke: prosušenu ljutu papričicu, čen – dva bijelog luka, zrno bibera i senfa. - Nalijte sve sa maslinovim uljem, i to tako da sve biljke budu potopljene.
- Zatvorite flašu i ostavite na tamno i hladnije mjesto.
- Ukoliko koristite svježe biljke flaše držati od 10 do 14 dana a zatim biljke izvaditi ili ako je lakše procijediti ulje.
Ja sam procijedila nakon 10 dana. - Aromatizovano ulje sa sušenim biljkama možete ostaviti duže da stoji,do četiri sedmice.
Tokom tok namakanja biljaka u ulju aktivni sastojci iz biljaka se ekstrakuju u ulje. - Aromatizovano ulje sa začinskim biljkama držati u frižideru i koristiti po potrebi.
NAPOMENA: Aroma aromatizovanih ulja sa začinskim biljem vrlo je intenzivna. Stoga dozirati štedljivo. Na početku bolje koristiti manje količine, nego previše.