Ovaj put recept za aromatizovani buter. Jedan sa bobicama zove, a drugi sa začinskim biljem. Toliko toga želim da podijelim sa vama, toliko toga što se “skladištilo” u mojoj glavi u proteklih šest godina (i više). Teško je odrediti prioritete, i uopšte, odakle početi.
Aromatizovani buter sa bobicama zove i sa začinskim biljem
Zova i bobice od zove
Prošle godine sam pravila džem od bobica zove, pakovala sam ga u malecke tegle, tako da sam baš neki dan pronašla jednu. Neotpakovana i nepokvarena. Ove godine su bobice opet aktuelne. Da li ću opet da pravim džem, vidjeću. Ali ih svakako koristim u ishrani. Oprez: samo zrele i termički obrađene!
Sigurno ste bar nekad pravili sok od cvjetova zove, ako ne pravili, bar pili kod nekoga. Kod zove se upotrebljavaju cvjetovi, bobice ali i unutrašnja kora zove. U Austriji je poznat taj sok – domaći, koji se obično pije razblažen sa kiselom vodom, i skuplji je nego da pijete vino ili pivo. Naručujete ga kao gespritzter Holundersaft. Prvi put sam ovde vidjela plantaže zasijane zovom.
Ljekovitost cvijeta zove u narodu je poznata u liječenju protiv gripa, nazeba, kijavice. Zova sadrži kalijum, fenole i flavonoide, ali i supstancu sambucinom, sličnom alkaloidima.

Bobice zove beru se čim sazru. U kulinarstvu njihova primjena je svestrana, koriste se za pravljenje sirupa, džemova, punčeva, supa, vina, kao dodaci dezertima, želeima i sl. Bobice zove su bogate antocijanima, flavonoidima, eteričnim uljima, folnom kiselinom, vitaminom C i vitaminima B grupe.
NAPOMENA: Bobice zove koje nisu sazrele ali i sirova upotreba bobica zove je nejestiva i otrovna. Svaka upotreba bobica zove mora biti isključivo sa zrelim bobicama i termički obrađenim.

Aromatizovani buter sa bobicama zove
Ukoliko volite da namažete buter na lebac, evo vam idealne prilike da isti obogatite posebnim ukusom. I dobijete pravu deliciju. Ukoliko se omišljate koji hljeb, ja vam predlažem fermentisani ražani, a recept pročitajte ovde. Takođe, buter možete koristiti i u slatko – slanim varijacijama sa grilovanim mesom ili steak-om. Prijedloge dakle imate…

POTREBNO
- 20-30 gr zrelih bobica zove (otprilike jedan stručak)
- mala kašika meda (ja sam koristila Manuka med)
- 50 gr butera, sobne temperature – omekšalog
PRIPREMA
- Bobice zove oprati i zajedno sa medom na laganoj vatri krčkati 3-5 minuta. Nemojte da vam se raspanu.
- U njih dodati buter i miješati dok se sve ne sjedini.
- Pakovati, najbolje u silikonske forme ili teglice i staviti u frižider da se stegnu. Meni su izašle dvije forme veličine mafina. Jednu smo “smazali”, druga je dočekala slikanje. 🙂
- Bobice će “potonuti” na dno, buter će se stegnuti.
- Prije upotrebe ostaviti na sobnoj temperaturi kako bi ga lakše razmazali, ili ako ga budete koristili uz meso onda na vruće meso staviti.
Aromatizovani buter sa začinskim biljem
Aromatizovani buter sa začinskim biljem ili začinski buter se stvarno često koristi u kulinarstvu. Nezaobilazan je “detalj” uz grilovano meso, steak, hrskave filete ribe, povrće kuvano na pari, ili jednostavno kao namaz na hljeb.

Prvobitno sam imala na umu da napravim začinski buter sa vlašcem, peršunom i bijelim lukom, ali kao što to često biva kod mene, promijenila sam mišljenje prilikom izbora začinskih biljaka. Na vama je isto da sami odaberete šta najviše volite, ili eksperimentišite, manje količine pravite. Buter je postojan 3-4 dana u frižideru.

POTREBNO
- 125 gr omekšalog butera sobne temperature
- 2 supene kašike isjeckanog začinskog bilja (vlašac, peršun – najčešće kombinacije), ja sam koristila vlašac, rukolu, bosiljak i peršun
- čeno bijelog luka – istisnuto na presu
- malo kurkume
- so
PRIPREMA
- Oprati i posušiti biljke.
- Isjeckati biljke i istisnuti bijeli luk na presu, ili izgniječiti i sitno isjeckati.
- Pomiješati sa omekšalim buterom bilje, bijeli luk, so i kurkumu.
- Na parčetu prozirne folije sipati smjesu, lagano oblikovati i zatvoriti foliju, na kraju zatvoriti sa strane i oblikovati u valjak. Staviti u frižider da se stegne. Ako vam je hitno može i 10-tak minuta u zamrzivač i vaš začinski buter je spreman za upotrebu.
- Spakovati ga u kuticu za buter i čuvati u frižideru i do 4 dana.

