Aromatizovana so sa biljnim začinima je jako jednostavna i praktična za napraviti. Tako ćemo naše omiljene biljne začine poput bosiljka, origana, majčine dušice, ruzmarina i žalfije imati uvijek na dohvat ruke. A, svakom jelu dati posebnu notu začina.
Konzervisanje začinskog bilja
Svježe začinske biljke možemo konzervisati, sačuvati na više načina:
- Osušiti. Oprati i osušiti u snopovima na promaji ili isjeckati rasporediti i sušiti na tamnom (time će malo izgubiti na intezitetu arome)
- Zalediti. Oprati, posušiti, isjeckati i zalediti (kod biljaka sa velikim listovima a drvenastim drškama, kao što je žalfija, odstraniti drške, a listove zalediti)
- Konzervisati u soli, poput aromatizovane soli i fine paste sa biljkama i soli
Recept za aromatizovanu so sa biljnim začinima
Iako mi posebnu čar ima ta mogućnost da prozujim po dvorištu i naberem biljke koje mi u tom trenutku uz recept pašu, ponekad mi je praktičnije i brže imati iste te biljke na dohvat ruke kao fina pasta ili aromatizovana so.
Uz različita jela odgovaraju nam i različiti začini, na primjer uz meso – ruzmarin i žalfija, uz ribu – majčina dušica, mirođija, origano, uz supe biljke sa nešto blažim ukusima i sl. Ipak, sam se uspjela odlučiti za nekoliko varijanti. Vama predstavljam mediteransku mješavinu začinskog bilja: origano, ruzmarin, timijan, žalfija, bosiljak… Od kojih sam napravila aromatizovanu so ali i pastu, koju ću svakako koristiti u nekom od narednih recepata.
Ove biljke imaju intenzivnu aromu koju ja obožavam. Vi ih, svakako, koristite u manjim količinama ako su vam “jake”. Istakla bih i posebno interesantu začinsku notu: vlašca, bijelog luka, sremuža i peršuna. Na vama je da odlučite šta najviše volite i koristite.
Naravno mogućnosti za pravljenje aromatizovane soli ne ograničavaju se samo na začinske biljke. Pustimo mašti na volju. Aromatizovana so može se praviti i sa prepečenim susamom, sušenim paradajzom, takođe poznata je i vanila so i sl. Sve, naravno, možemo napraviti i sami. Ipak, ja ću se zadržati, kao i uvijek, na mediteranskoj mješavini koju najčešće koristim u kuhinji.
POTREBNO
- čista teglica
- so po izboru
- svježe biljke (ruzmarin, majčina dušica, origano, bosiljak)
PRIPREMA
- Biljke oprati i posušiti, sitno isjeckati.
- U pripremljenu teglicu redati prvo red soli pa začinskog bilja i tako do vrha. Početi i završiti sa redom soli.
- Teglicu zatvoriti sa čistom tkaninom, krpom, gazom. Tkaninu pričvrstiti gumizom ili svezati.
- So ostaviti da stoji 2 – 3 sedmice. So će osušiti biljke.
- Otvoriti teglicu, eventualno usitniti sve na blic u mašini za mljevenje, poklopiti poklopcem.
- Ovako pripremljena so može da stoji 4-5 mjeseci.
Alternativno i brže do aromatizovane soli: pomiješajte osušene začinske biljke sa soli, kratko usitniti i koristiti.
Aromatizovana so sa biljnim začinima
Fina slana pasta sa začinskim biljem
Pasta se pravi slično kao i rukola ili bosiljak pesto. Samo su ovde sastojci različite biljke, so i maslinovo ulje. Tako pripremljena pasta može da stoji 3-4 mjeseca u frižideru. Koristite je da začinite svoja omiljena jela sa mesom, ribom, čorbe ili u marinade.
POTREBNO
- čista teglica
- 100 gr svježih biljaka (primjer: ruzmarin, majčina dušica, origano, bosiljak, vlašac, estragon, menta i dr.)
- 50-100 ml maslinovog ulja
- 40 gr soli
PRIPREMA
- Biljke oprati, posušiti i isjeckati.
- Izmiksati biljke sa uljem u sjecku. Dodavati ulja po malo dok ne dobijete pastu.
- Na kraju umiješati so, spakovati u teglice i zatvoriti.
- Čuvati u frižideru do 3 mjeseca.
Slana pasta sa začinskim biljem ima veoma značajnu upotrebu u mojoj kuhinji. Tako je najčešće koristim za pravljenje putera sa začinskim biljem, ili omiljenih marinada. Obogatićete ukus jelima sa povrćem, supama, namazima sa sirom, u marinadama i sl.